Bošnjaci su svojom politikom uspjeli uraditi nešto što nitko nije uspio stoljećima – od Hrvata i Srba napraviti saveznike. Nismo mi doživjeli neko prosvjetljenje i naglo zavoljeli jedni druge, nego se jednostavno nastojimo držati dogovora. Bošnjaci, evo već 30 godina, o svemu što se s njima dogovori ili se ne pridržavaju ili iskrive tako da „voda ide na njihov mlin“.
Rekao je ovo u intervjuu za portal Banjaluka.net potpredsjednik Hrvatskog narodnog sabora (HNS) Mario Karamatić komentirajući posljednji sastanak u Bruxellesu, ali i govoreći o očekivanjima oko izmjena Izbornog zakona i rješavanja krize u BiH.
I ovo što gospodin Dodik govori da idemo u mirno razdruživanje. Pa ako se oni nastave ovako ponašati, po meni je to najnormalnija opcija; da se fino raziđemo k’o ljudi, pa ako se nekad sretnemo da možemo popiti kavu, rakiju i što već ide uz to – kazao je Karamatić.
Karamatić za Banjaluka.net kaže da je HNS poslao dokument kojim se traži izmjena preambule dogovora iz Bruxellesa u dijelu gdje se poziva na presude sudova – Ustavnog suda BiH i Suda za ljudska prava.
Tražili smo da se uvrsti ono što je potpisano u Bruxellesu 2013. i Mostaru 2020. godine. Podsjećam da su to međunarodni sporazumi kojima su jamac bili američka administracija i Europska unija. U Bruxellesu su tada sve stranke potpisale da neće niti jednom narodu nametati predstavnike, a u Mostaru je Izetbegović potpisao da će se provesti izmjene Izbornog zakona koje će osigurati da svi narodi mogu da biraju svoje predstavnike – ističe Karamatić.
Dodaje da su se na ovaj potez odlučili, jer „prijatelji Bošnjaci imaju običaj da se ne pridržavaju potpisanog, a kamoli načelno dogovorenog“.
Na pitanje jesu li predstavnicima Unije dali konkretne prijedloge kako bi trebale izgledati te izmjene Izbornog zakona, kaže da su sada zatražili samo da se poštuju sporazumi.
Modaliteti provođenja mogu biti različiti i ne inzistira se da to mora da bude ovako ili onako – kaže on.
Govoreći o nedjeljnom sastanku u Bruxellesu, Karamatić smatra da je to „još jedan u nizu sastanaka koji neće donijeti ništa.
Prvo, dnevni red nije bio onakav kakav je usuglašen s Hrvatskim narodnim saborom. Prioritetno se trebalo razgovarati o Izbornom zakonu, a on je samo uzgred spomenut i apsolutno je logično što Čović nije htio prisustvovati toj priči. Pogotovo što su tamo bila prisutna dvojica bošnjačkih članova Predsjedništva, tako da mi tu nismo imali što tražiti – zaključuje Karamatić.
Discussion about this post