Županijskim ministarstvima unutarnjih poslova, MUP-u Republike Srpske i Policiji Distrikta Brčko ponovno se pokušava oduzeti dio nadležnosti. Ovoga puta kroz Zakon o sigurnosti prometa na cestama. Naime, prema najavama, uskoro bi se na sjednici Vijeća ministara BiH trebao naći prednacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osnovama sigurnosti prometa na cestama u Bosni i Hercegovini, piše portal Večernjeg lista BiH.
Koje su novosti
U obrazloženju se navodi da se svrha donošenja zakona temelji na potrebi prevladavanja uočenih nedostataka u primjeni postojećeg zakonskog rješenja, kao i potrebi preciznijeg definiranja određenih važećih zakonskih odredbi te usklađenosti zakona s europskim zakonodavstvom. Također, prednacrtom zakona predviđaju se novosti u postupku produljenja registracije vozila te se regulira kretanje osobnog električnog prijevoznog sredstva na cestama. Kada je riječ o prvoj novosti, ona podrazumijeva izmjene članka 216. koji sada glasi: “Prvu registraciju motornih i priključnih vozila te izdavanje registarskih pločica i potvrde o registraciji i vlasništvu vrše tijela nadležna za unutarnje poslove. Produljenje valjanosti registracije motornih i priključnih vozila, produljenje valjanosti potvrde o registraciji i vlasništvu vozila te izdavanje obavljaju stanice za tehnički pregled vozila.”
Dakle, navedenom izmjenom poslovi koje su do sada obavljali isključivo MUP-ovi sada se daju u nadležnost privatnim tvrtkama, odnosno tehničkim pregledima. Uz to, novim zakonskim rješenjem propisuje se da su stanice za tehnički pregled administrativno povezane s bazama podataka tijela nadležnog za unutarnje poslove i imaju uvid u neplaćene kazne za prometne prekršaje koji se svakodnevno ažuriraju. Prema ovom prednacrtu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osnovama sigurnosti prometa na cestama u Bosni i Hercegovini, stanica za tehnički pregled vozila za obavljanje poslova produljenja registracije mora ispunjavati sljedeće uvjete: prostorne i materijalno-tehničke uvjete koji osiguravaju obavljanje poslova na teritoriju Bosne i Hercegovine, imati najmanje jednog zaposlenog administrativnog radnika, organizaciju rada i sustav koji jamči trajno i kvalitetno obavljanje poslova te odgovarajuću informatičku i tehničku podršku za obavljanje povjerenih poslova. Dakle, prema navedenom propisu, poslove koje u MUP-u obavlja 4-5 ili više djelatnika u tehničkim bi stanicama obavljala jedna osoba, čime se isključuje mogućnost da privatne tvrtke koje bi dobile licenciju za obavljanje ovih poslova preuzmu sve djelatnike MUP-a koji bi stupanjem ovog i ovakvog propisa bili proglašeni tehnološkim viškom.
S druge strane, ovih dana na adrese županijskih MUP-ova, kao i Vlade Distrikta Brčko došao je akt koji potpisuje ministar prometa i veza BiH Edin Forto, a u kojem ih se obavještava da se krenulo u izradu novog Zakona o osnovama sigurnosti prometa na cestama u BiH te se od njih traži da iz svog djelokruga nadležnosti dostave obrazložene prijedloge za unaprjeđenje važećeg zakonskog okvira. Nadalje stoji kako će dostavljeni prijedlozi biti korišteni za izradu radne verzije Zakona o osnovama sigurnosti prometa na cestama u BiH, a koji će biti predmet razmatranja na sastancima radne skupine koja je oformljena u ove svrhe. Međutim, iz navedenog nije jasno je li riječ o potpuno novom zakonu ili se traženi prijedlozi odnose na navedeni prednacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osnovama sigurnosti prometa na cestama u Bosni i Hercegovini, čija radna verzija županijskim MUP-ovima nikada nije dostavljena. Podsjetimo, prošle godine isto se pokušalo pravilnikom o registraciji vozila BiH koji je Ministarstvo prometa i veza BiH donijelo bez uvažavanja najvećeg dijela prijedloga, koje su na nacrt istoga dali županijski MUP-ovi, te naložilo njegovu primjenu od 1. rujna 2022. godine.
Državni zakon
Naime, pravilnik je u jednom svom dijelu omogućavao tehničkim pregledima vršiti dio poslova produljenja registracija koje su ranijim pravilnikom vršili isključivo MUP-ovi. “Pravnoj osobi ovlaštenoj za vršenje tehničkog pregleda vozila mogu se povjeriti poslovi izdavanja i aktivacije stikera – naljepnice za vozila ako ispunjavaju pravilnikom propisane uvjete”, stajalo je u njemu. Nakon što su županijski MUP-ovi, ali i Agencija za identifikacijske dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA) ukazali na brojne manjkavosti, pravilnik je povučen iz primjene te se nastavilo raditi po starom.
Među ostalim, tada su iz IDDEEA-e upozorili na nezakonitost odredbe pravilnika koja predviđa davanje dijela poslova koje obavljaju MUP-ovi putem javnog natječaja stručnoj instituciji – pravnom subjektu, obrazlažući da se, prema Zakonu o upravi BiH, procedura povjeravanja javnih ovlasti u konkretnom slučaju stručnoj instituciji može povjeriti samo zakonom. Sudeći prema tekstu prednacrta zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osnovama sigurnosti prometa na cestama u Bosni i Hercegovini koji je, jednako kao i konačna verzija spornog pravilnika o registraciji vozila BiH, sakriven od institucija koje bi ga trebale primjenjivati, uvažena je primjedba IDDEEA-e te se oduzimanje nadležnosti županijskim MUP-ovima, MUP-u RS-a i Policiji Distrikta Brčko ovoga puta ugrađuje u državni zakon.
Discussion about this post