Vukovar i cijela zemlja – prisjećaju se najtežeg dana u novijoj povijesti kada je 91. godine, nakon 87 dana nadljudskog otpora slomljena obrana Grada Heroja koji su zatim okupirale JNA i srpske paravojne postrojbe te počinile brojne zločine. Pod geslom “Vukovar – moj izbor i u dobru i u zlu” u Vukovaru se obilježava 32. godišnjica vukovarske tragedije i stradanja u Domovinskom ratu tijekom kojega je u tome istočnoslavonskom gradu ubijeno 2717 hrvatskih branitelja i civila, a 374 ih se još vodi nestalima.
Program ”Vukovar – moj izbor i u dobru i u zlu” započeo je u 10:00 sati u krugu Nacionalne memorijalne bolnice ”dr. Juraj Njavro” Vukovar, a u 10:30 Vukovarskim ulicama Gundulićevom, Vesne Bosanac, Županijskom, Strossmayerovom, dr. Franje Tuđmana, Trgom hrvatskih branitelja, Stjepana Radića, Trgom Slavija, Bana Josipa Jelačića krenula je 25. Kolona sjećanja koju predvode hrvatski branitelji Vukovara zajedno s članovima obitelji poginulih, nestalih, ubijenih, nasilno odvedenih i umrlih hrvatskih branitelja Vukovara na čelu s pripadnicima Hrvatskih obrambenih snaga (HOS) koji su branili Vukovar.
Nakon Kolone će uslijediti odavanje počasti žrtvama Vukovara polaganjem vijenaca.
Polaganje ruža i vijenaca na Memorijalnom groblju
Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata u Vukovaru posljednja je postaja Kolone sjećanja. Najveća je masovna grobnica u Hrvatskoj, ali i u Europi nakon Drugoga svjetskog rata. Ovdje je ekshumirano 938 tijela i postavljeno isto toliko bijelih mramornih križeva.
Na ovome su lokalitetu simbolično postavljena dva križa, jedan za najmlađu žrtvu Domovinskog rata koja je imala šest mjeseci, a jedan za najstariju koja je imala 104 godine.
Na grobnice poginulih i ubijenih branitelja i civila na Memorijalnom groblju sudionici Kolone sjećanja polažu ruže. Kod spomen-obilježja žrtvama polaganjem vijenaca odaju počast hrvatski branitelji, predsjednik Republike Hrvatske, predstavnici Hrvatskoga sabora i Vlade te predstavnici županije i grada.
U koloni sjećanja je i Paul Nicolier, brat Jean-Michela Nicoliera, francuskoga dragovoljca
Paul Nicolier, brat Jean-Michela Nicoliera, francuskoga dragovoljca ubijenog na Ovčari, izjavio je kako je dolazak u Vukovar uvijek ispunjen emocijama i da je uvijek zadovoljstvo sresti se s ljudima u Vukovaru.
– Uvijek je zadovoljstvo susresti se s ljudima u Vukovaru, rekao je Nicolier dodavši da njegova majka zbog bolesti nije mogla doći.
Dan sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine i 32. obljetnica stradanja toga grada u Domovinskom ratu ove se godine obilježava pod geslom “Vukovar, moj izbor i u dobru i u zlu”, uzetog iz riječi vukovarskog dragovoljca, pripadnika HOS-a Jean-Michela Nicoliera, ubijenog na Ovčari 20. studenoga 1991. godine.
Majke tri desetljeća traže svoju djecu
Djeca su posebne žrtve ratna razaranja grada. Njima su ratna vukovarska zbivanja doslovno ukrala djetinjstvo. Bili su primorani naglo odrasti. Među poginulima je nažalost bilo i trideset četvero djece.
I žene su u Domovinskom ratu bile višestruke žrtve. Ubijane i silovane. Majke koje se ostajale bez djece. Supruge bez muževa. No, nisu se predavale. Bilo je i onih koje su se odlučile aktivno uključiti u obranu svoje domovine. Stati rame uz rame muškarcima na prvim crtama.
Pitanje nestalih osoba najteža je zaostavština Domovinskog rata koja je i danas nakon tri desetljeća od ratnih događanja neriješena. Za 1853 osobe se još traga, a čak 520 nestalih je upravo s područja Vukovarsko-srijemske županije. U posljednjih nekoliko godina prema Srbiji je upućeno desetak traženja, no konkretnih pomaka još nema.
Igor Dunaj razgovarao je s Katicom Majić majkom koja još uvijek traži svoga sina, i suprugom poginulog branitelja. Marija Njirjak jedna je od vukovarskih majki koje su se 1991. stavile na raspolaganje gradu Vukovaru. Mlađi sin je preživio pad Vukovara, a dvojicom svojih sinova i danas traga.
Discussion about this post