Nedavni posjet čelnice tajvanske administracije Tsai Ing-wen Sjedinjenim Državama i njen susret s predsjednikom Kongresa Kevinom McCarthyjem u Kaliforniji dodatno je pojačao napetosti između Kine i SAD-a ali i Kine i Tajvana kojeg Peking smatra svojim neotuđivim teritorijem. Uostalom, načelo jedne Kine formalno priznaju i SAD i golema većina međunarodne zajednice, ali američki potezi posljednjih godina, povezani s jačanjem isporuka naoružanja Tajvanu i posjetima delegacija Kongresa tom otoku, izazivaju jačanje prijepora između Washingtona i Pekinga.
Na navedenom je sastanku Kevin McCarthy izjavio kako je potrebno nastaviti s isporukama američkog oružja Tajvanu što je izazvalo oštru prosvjednu reakciju kineskog ministarstva vanjskih poslova, koje je objavilo kako će Peking poduzeti učinkovite i odlučne odgovore.
Jedna od najčešćih reakcija Pekinga na slične poteze američke strane i demokratske administracije na Tajvanu je pokretanje velikih vojnih vježbi u zoni otoka i Tajvanskog tjesnaca, pa je isto bilo i ovaj put. Tako je od 8. do 10. travnja, Kineska narodnooslobodilačka vojska – PLA izvela vježbu pod nazivom “Joint Sharp Sword” u vodama sjeverno, južno i istočno od otoka, kao i u Tajvanskom tjesnacu, dok je paralelno organizirala patrole oko Tajvana.
Međutim, takve vježbe teško mogu uplašiti američke pomorske snage u Indo-pacifiku. Tako je, prema danas objavljenim navodima glasnogovornika Istočne zone Borbenog zapovjedništva PLA Shi Yija, američki razarač s navođenim projektilima USS Milius, u nedjelju, 16. travnja, prošao kroz Tajvanski tjesnac. Kako navodi kineski vojni službenik, bio je na nišanu mornaričkih brodova kineske vojske koji su ga pratili duž čitave rute plovidbe. Pritom nije precizirao koje su snage i sredstva korišteni za pratnju američkog razarača.
Ovakvi prolazi američkih vojnih brodova Tajvanskim tjesnacem nakon kineskih vojnih vježbi, ali i ne samo tada, jasna su demonstracija odlučnosti SAD-a u osiguranju, kako to redovito navode u Washingtonu, slobode plovidbe u međunarodnim vodama – konkretno, duž središnje crte koja razgraničava morske vode Kine odnosno Tajvana. Slične plovidbe američki brodovi iz sastava 7. flote obavljaju i u zonama spornog Južnog kineskog mora.
Američka mornarica u ponedjeljak je plovidbu USS Miliusa Tajvanskim tjesnacem opisala kao “rutinski” tranzit.
Sedma flota američke mornarice priopćila je da je razarač s vođenim projektilima klase Arleigh Burke USS Milius proveo “rutinski tranzit kroz Tajvanski tjesnac” kroz vode “gdje se na otvorenom moru primjenjuju slobode plovidbe i preleta u skladu s međunarodnim pravom”.
Discussion about this post