Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila niža za 2,60 dolara nego na jučerašnjem zatvaranju trgovine i iznosila je 78,58 dolara. U gotovo istom iznosu barel je pojeftinio i na američkom tržištu, kliznuvši na 74,01 dolar.
Trgovce je zabrinuo rast zaliha u SAD-u u prošlom tjednu, za 3,6 milijuna barela, prema podacima vlade u Washingtonu, puno snažniji no što su analitičari očekivali.
Proizvodnja se pak zadržala na rekordnih 13,2 milijuna barela dnevno.
Pad cijena sirove nafte u suprotnosti je s procjenama Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC-a) i Međunarodne agencije za energiju (IEA) koje su prognozirale tijesnu opskrbu u četvrtom tromjesečju, primjećuje Tamas Varga iz PVM-a.
Kineska gospodarska aktivnost porasla je u listopadu, a rast prometa u maloprodaji nadmašio je očekivanja, ali analitičari predviđaju posustajanje prerade u rafinerijama zbog slabije potražnje za gorivom i nižih rafinerijskih marži.
“Cijene nafte trenutno padaju unatoč naizgled povoljnom okruženju, što navodi na zaključak da investitori jednostavno ne vjeruju procjenama o ‘rastu u četvrtom kvartalu’, a nisu ih potkrijepila ni nova tjedna izvješća američke vlade”, rekao je Varga.
OPEC je u odvojenom izvješću objavio da je barel košarice nafte njegovih članica u srijedu pojeftinio 61 cent, na 84,86 dolara.
Discussion about this post