Na tržištu ječma događaju se neočekivane promjene. Naime, cijene za stočni su malo ispod 400 eura. Konkretno, trenutno je cijena u hamburškoj luci od 385 do 390 eura po toni. U francuskoj luci Rouen dobavljačima se za tonu nudi 398 eura, navodi Agrarheute.
Nova žetva 2022. trenutno kotira na 357 eura po toni u Rouenu i 340 eura po toni u Hamburgu. Više cijene u francuskoj luci su zbog izvoza u Kinu što nedostaje onoj u Hamburgu. Inače, Kina je najveći kupac ječma iz Europe, posebno Francuske, s oko 2,6 milijuna tona.
Stočni ječam nije postigao visoku cijenu samo u izvozu već i na tržištima mnogih EU zemalja. Industrija stočne hrane mora nadomjestiti nestašicu iz Ukrajine i Rusije. Drugi problem je što se pokušava kompenzirati nedostatak kukuruza i preskupe stočne pšenice koja trenutno košta 436 eura po toni u luci Hamburg.
Cijene ječma i drugih stočnih žitarica bi bile i više da nije došlo do eutanaziranja peradi, posebno u Francuskoj, zbog širenja ptičje gripe što je izazvalo smanjenje potražnje.
Nema žitarica iz Ukrajine i Rusije
Znamo da su Ukrajina i Rusija najveći izvoznici stočnih žitarica: kukuruza, pšenice i ječma. U tekućoj sezoni je preko ukrajinskih luka prevezeno skoro šest milijuna tona stočnog ječma.
Unutar EU najveću proizvodnju imaju Francuska, Njemačka i Rumunjska. Onaj iz baltičkih zemalja se prodaje trećim državama.
Australija ili Argentina svoj prodaju u Aziji, dok Kanada opskrbljuje američko tržište.
Predviđa se da će Europa manje izvesti stočnog ječma koji će poslužiti kao zamjena za kukuruz iz Ukrajine. U svojoj prvoj prognozi za novu sezonu 2022/23. Europska Komisija predviđa da će potrošnja stočne hrane i izvoz ječma rasti jer se očekuje veća žetva te žitarice.
Što se događa s pivarskim?
Ni tržište pivarskog ječma ne zaostaje po rastu cijena. U ožujku su veleprodajne cijene u jugozapadnoj Njemačkoj iznosile 415 eura po toni. To je samo 30 eura više nego za stočni. Rast se nastavio i u travnju kada je dostignuto 425 €/t. Predviđa se da će cijene za novu žetvu biti do 60 eura niže.
U francuskom trgovačkom centru Creil-u prošlogodišnji pivarski se nudi po cijeni od oko 430 €/t, a predviđena cijena za novu žetvu je 395 eura. Njegove su cjenovne vrijednosti trenutno na rekordnoj razini, a premija u odnosu na stočni je u posljednje vrijeme značajno smanjena.
Dakle, doba kada je pivarski ječam koštao puno više od stočnog je iza nas.
U svojoj trenutnoj prognozi, Raiffeisenverband (DRV) očekuje novu žetvu za oko 15 posto veću nego 2021. godine. U najboljem slučaju jedan milijun tona bi trebalo biti pivarskog ječma. No, njemačkim proizvođačima piva je neophodno 1,5 milijuna tona.
Discussion about this post