Kina nastavlja svoj ubrzani prodor u regiju Latinske Amerike.
Nakon što je danas objavljena vijest o potpisivanju sporazuma o slobodnoj trgovini sa srednjoameričkom državom Nikaragvom (vidi poveznicu ispod teksta), stigla je i nova vijest o širenju financijskog i gospodarskog partnerstva između Kine i druge najveće ekonomije Južne Amerike – Argentine.
Po prvi put će izravna kineska ulaganja u Argentinu stizati u juanima. Odgovarajuću sankciju izdala je podružnica Banke Kine u Buenos Airesu, o čemu je u četvrtak izvijestila kineska agencija Xinhua.
Prva tvrtka koja je uložila 428.736 juana (oko 59.000 dolara) u argentinsko gospodarstvo bila je kineska energetska kompanija Brunp Recycling. Sredstva su dodijeljena za pokrivanje uobičajenih operativnih troškova novoosnovane podružnice tvrtke u Argentini.
“Transakcija je bila važan korak koji će povećati atraktivnost imovine u juanima u zemlji. Otkako je Kineska banka otvorila prve račune u kineskoj valuti u Argentini 2022., nastojala je privući ulaganja i poslovne partnere iz Kine, kao i povećati broj transakcija u domaćim juanima,” piše Xinhua.
Zanimljivo je kako je u lipnju Argentina prvi put upotrijebila juan za otplatu duga Međunarodnom monetarnom fondu u stranoj valuti.
Podsjećamo da je na prošlotjednom summitu zemalja BRICS u Johanesburgu Argentina primljena u punopravno članstvo, uz Saudijsku Arabiju, Iran, AUE, Egipat i Etiopiju. Formalno će se članstvo aktivirati s prvim siječnja 2024. godine.
Argentina će time, uz Brazil, za sada biti jedina država članica BRICS iz regije Latinske Amerike.
Također podsjećamo kako Argentina i Brazil, poglavito nakon stupanja na predsjedničku dužnost brazilskog vođe Lule da Silve, intenziviraju napore ne samo povećanju međusobne trgovine u nacionalnim valutama, već i za uvođenje zajedničke valute dviju država.
Jedna od glavnih zadaća BRICS je također intenziviranje trgovine između zemalja članica u međusobnim valutama, što itekako utječe na ubrzani proces globalne dedolarizacije u sferi trgovine (dolar je, pritom, i dalje neprikosnoven kao svjetska rezervna valuta). Međutim, dogovora o uvođenju zajedničke valute na razini čitavog formata nema niti će biti postignut u skoro vrijeme./geopolitika.news/
Discussion about this post