Mach-E GT daje fini buke, skladno sačinjen od zavodljivog sportskog izgleda sljubljenog s tradicijom, bogatom opremljenošću i praktičnošću
Cestama koje su dobro utrli automobili s benzinskim i dizelskim motorima prometuje i sve više električnih vozila. Premda bi neki pobornici motora s unutarnjim izgaranjem i dalje htjeli da električna vozila migriraju negdje s vanzemaljcima jer ih smatraju nepoželjnima u prometu poput sredozemne voćne muhe, štetnika koji uništava agrume u neretvanskoj dolini, ljubitelji električne energije na četiri kotača gotovo ekstatičnom mahnitošću udaraju kontru. Njih pak podupiru obveze iz raznih zelenih dokumenata te proizvođači izbacujući na tržišta nove modele kojima katkad protresu i najsvetije temelje slavne automobilske povijesti.
Tom spektaklu pridružio se i Ford koji je u svojoj 120 godina dugoj povijesti revolucionarnim potezima omogućio da sve više vozača uopće posjeduje motorno vozilo. Jedan od tih inovativnih iskoraka u automobilskoj industriji svakako je uvođenje proizvodne trake, dakle, masovne proizvodnje vozila.
To je dovelo do jeftinije proizvodnje i, posljedično, veće šanse da i netko tko nije ‘plave krvi’ ima automobil.
Nakon što se i izvan industrijskih dijelova Detroita i SAD-a ubrzo proširio glas o prodajnim uspjesima toga proizvođača, Ford nije prošao nezamijećeno ni na ‘velikome platnu’ ostvarivši automobilske glavne uloge u nekim od filmskih remek-djela.
Tako je, primjerice, model tog američkog proizvođača automobila Mustang GT ukrao show i privukao pažnju gledatelja diljem svijeta u jednoj od najpoznatijih filmskih potjera u neo-noir akcijskom trileru Bullitt sa Steve McQueenom. Također, Ford Falcon XB GT imao je središnju automobilsku ulogu u kultnom post-apokaliptičnom filmu Mad Max s Mel Gibsonom.
Zaporka za ulazak
Ima li, dakle, boljeg uvoda za novog člana električnog partyja? Nema jer je Ford krajem 2020. tržištu ponudio Mustang Mach-E koji na prvi pogled otkriva kako s, primjerice, Machom 1 iz 1969. nema mnogo toga zajedničko. Međutim, bočne linije koje koketiraju s tim čuvenim modelom Forda te galopirajući konj na (zbog manjeg otpora zraka zatvorenoj) prednjoj masci i vertikalna stražnja svjetla ubrzo odagnaju svaku sumnju kako je ipak riječ o punokrvnom Mustangu.
Dakle, Ford se s Machom-E sigurnim korakom i vrlo samouvjereno popeo na svjetsku binu elektromobilnosti te nije odlučio na tu scenu zakoračiti s gradskim mališanom ili pak limuzinom. S ovim Mustangom, koji je dug 471,3 cm, širok 188,1 cm, a visok 162,4 cm, dobro je i promišljeno ušao među konkurente – Teslu Model Y ili, primjerice, Jaguar I-Pace, modele koji, uz sportsku, imaju, slobodno se može reći, obiteljsku crtu jer je riječ o SUV-ovima.
Posebnost tog vozila primjećuje se već pri ulasku u njega. Naime, vrata se otvaraju pritiskom na gumb koji se nalazi na okviru. Pritom je zanimljivo istaknuti kako vozač može odabrati vlastitu zaporku za ulazak u vozilo jer se na vratima nalaze i brojevi osjetljivi na dodir koji svijetle u ugodnoj crvenoj boji.
Unutrašnjost je prostrana (međuosovinski razmak iznosi 298,4 cm) i, naravno, moderna te više SUV-ovska nego ‘coupeovska’ pa ni prosječno visoki putnici na stražnjim sjedalima ne bi trebali osjetiti skučenost. Mnoštvo elemenata aktivne i pasivne sigurnosti ne treba posebice isticati u automobilu naglašenog sportskog temperamenta.
Dva prtljažnika
Na digitalnoj upravljačkoj ploči pokrivenoj tkaninom, plastikom i velurom prije svega se primjećuju dva zaslona – središnji veličine 39,4 cm (15,5 inča) te jedan manji, ispred vozača s podacima o dosegu vozila, napunjenosti baterije, brzini vožnje, vanjskoj temperaturi i, među ostalim, ograničenjima brzine.
Glavni, veći zaslon vozaču i putnicima pruža toliko informacija i mogućnosti da ih je gotovo nemoguće nabrojati. No, nije na odmet navesti kako se njime upravlja načinima vožnje, grijanjem i hlađenjem, video i audio-uređajima (multimedijom), telefonom, aplikacijama (povezivošću) te on tako korisniku otkriva obilje korisnih informacija o bateriji, potrošnji, itd.
Sportska sjedala su udobna i čvrsta te izvedena u tri dijela. Također, dašak profinjenosti daje audio-sustav proizvođača Bang & Olufsen.
Automobil ima dva prtljažnika – prednji obujma 81 litru i stražnji od 402 litre. Zanimljivo je istaknuti kako se u unutrašnjosti prednjeg prtljažnika nalazi tipka s nacrtanim čovjekom koji trči. Ona služi za otvaranje prtljažnika – iznutra.
Potrošnja i doseg
Testni Mustang u snažnijoj inačici GT ima dva elektromotora ukupne snage 358 kW (487 KS), čiji se okretni moment penje do zadivljujućih 860 N m. Takva snaga i okretni moment pružaju veličanstveno ubrzanje, a taj Ford čija je masa oko 2,3 tone od 0 do 100 km/h ubrzava za nevjerojatnih 3,7 sekundi. Osjetljive kočnice Brembo odlično odrađuju svoj posao kada treba zaustaviti automobil s pogonom na sva četiri kotača. Najveća brzina ograničena je na 200 km/h.
Korisni kapacitet litij-ionske baterije je 88 kW h (puni kapacitet 98,7 kW h). Jamstvo na bateriju traje do 160.000 kilometara ili osam godina.
Prema Globalno usklađenom ispitnom postupku za laka vozila WLTP-u (Worldwide Harmonised Light Vehicle Test Procedure), Mach-E GT s jednim punjenjem baterije može prevaliti i do 500 kilometara. Imajući na umu kako je vozilo korišteno tijekom zime, doseg s punom baterijom iznosio je približno 290 kilometara. Pritom se potrošnja tijekom gradske vožnje kretala oko 20 kW h, a na autocesti približno 28 kW h na 100 kilometara.
Taj Mustang moguće je, među ostalim, napuniti na brzim punionicama električnih vozila snage do 150 kW. Tako se doseg vozila može uvećati za sto kilometara u svega desetak minuta ili, primjerice, bateriju napuniti od 10 do 80 posto njezina kapaciteta u približno 45 minuta.
Kako se odnedavno primjetno suzio krug punionica bez naplate te je na onim vrlo rijetkim besplatnim mjestima za punjenje teško dočekati red, tako se logičnim i ekonomski isplativim nameće ulaganje u vlastitu punionicu. Jer, ulaganje od 500 eura naviše u, primjerice, punionicu na zidu garažnog parkirališnog mjesta, osim što smanjuje razinu zabrinutosti zbog odgovarajućeg dosega, omogućava da stotinjak kilometara vožnje stoji približno tri eura. Da pojasnimo, to je moguće postići tijekom punjenja prema noćnoj tarifi od 21 do sedam sati koja se kreće oko 0,9 eura za kW h. U bateriju električnog automobila pritom je moguće ‘ubaciti’ približno 30 kW iz elektroenergetske mreže te uz gubitke od 20-ak posto dolazimo do navedenog rezultata od oko 100 kilometara dodatnog dosega.
Lagana gorkost
Enogastronomskim rječnikom rečeno, električni Mustang daje fini buke, skladno sačinjen od zavodljivog sportskog izgleda sljubljenog s tradicijom, bogatom opremljenošću i praktičnošću. Jer, bez obzira na to što je riječ o automobilu naglašenog sportskog naboja, njega je moguće jednostavno ‘hendlati’ u svakodnevnoj gradskoj vožnji ili pak otići s obitelji na, doduše, ne tako dalek put.
Stoga, on nije isključivo kolekcionarski model koji će mirovati u toploj garaži čekajući vikend. No, ne znači da to neće postati poput prethodnika s njegovim imenom.
Na koncu, tko kuša GT tek laganu gorkost može osjetiti zbog njegove cijene od oko 95 tisuća eura, koju je moguće umanjiti za poticaj Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost koji sufinancira nabavu energetski učinkovitih vozila./energetika-net.com/
Discussion about this post