Vijeće sigurnosti Ujedinjeni narodi najavilo je kako će 12. svibnja održati redovitu polugodišnju raspravu o stanju u Bosna i Hercegovina. Sjednica je zakazana za 10 sati po lokalnom vremenu u New Yorku, odnosno u 16 sati po vremenu u BiH.
Još uvijek nije potvrđeno tko će predstavljati Bosnu i Hercegovinu, iako je uobičajena praksa da se članovima Vijeća obrati predsjedatelj Predsjedništva. Tu dužnost trenutačno obnaša Denis Bećirović.
Nije poznato ni hoće li se sjednici obratiti visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt, no njegovo izvješće bit će predstavljeno bez obzira na njegovo osobno sudjelovanje.
Svoje izvješće o stanju u zemlji usvojila je i Vlada Republike Srpske, ali zasad nema informacija hoće li ono biti izneseno pred Vijećem niti tko bi ga mogao prezentirati.
Podsjetimo, prethodna rasprava održana 31. listopada prošle godine protekla je uz izražene razlike u stavovima među sudionicima, ali i uz zapaženu promjenu u retorici Sjedinjenih Američkih Država. Tada je zamjenica stalnog predstavnika SAD-a pri UN-u, Dorothy Shea, poručila kako se „Amerika više ne bavi izgradnjom država“, naglašavajući potrebu da rješenja dolaze od domaćih političkih aktera koji predstavljaju konstitutivne narode.
Njezine izjave došle su u trenutku pojačanih političkih tenzija, neposredno nakon odluke o ukidanju američkih sankcija Milorad Dodiku, članovima njegove obitelji i bliskim suradnicima, što je dodatno odjeknulo u međunarodnim krugovima.





