Izaslanik HDZ-a u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, Zdenko Ćosić, u razgovoru za Euronews govorio je o aktualnoj političkoj situaciji, Južnoj interkonekciji te o trećem entitetu.
O neuspjehu održavanja sjednice Doma naroda
Komentirajući današnja zbivanja u parlamentarnim klupama, Ćosić ističe da se zapravo radilo samo o pokušaju održavanja sjednice.
“Danas nije bilo sjednice Doma naroda, bio je pokušaj njezina održavanja. Iako nisam bio nazočan, hrvatski klub je imao dovoljnu većinu za odlučivanje u slučaju da se sjednica održala. To sam pratio na TV-u. Gospodin Ademović je dopustio raspravu, neku vrstu političke promocije pojedincima, iako je to bilo besmisleno. Rekli bismo – ništa novo. To se ponavlja već dugo, od trenutka kada je skupina zastupnika pokušala mijenjati vodeće ljude u Domu naroda i izbacivati kadrove SNSD-a. Nisu anticipirali sve prepreke koje bi se mogle pojaviti i onda imamo problem. Obično se tako događa kada su u sukobu razum i sujeta. Očito nema volje za promjenom pristupa. Možda do izbora“, kaže Ćosić.
Pretresi u uredima političara
Kada je riječ o akcijama SIPA-e i pretresima u Ministarstvu unutarnjih poslova Kantona Sarajevo, koji uključuju i provjere suradnika ministra Vojina Mijatovića, Ćosić naglašava važnost neovisnosti institucija.
“O tome znam samo ono što sam pročitao ili čuo u medijima. Dobro je da nitko nije zaštićen, pa ni ministri. Moramo imati povjerenje u institucije, moramo ih jačati, ali i uklanjati utjecaje kojih je bilo“, smatra Ćosić.
Južna interkonekcija i optužbe iz EU
Govoreći o strateškom projektu Južne plinske interkonekcije i kritikama koje dolaze iz Europske unije u vezi s transparentnošću, delegat ostaje optimističan, ali oprezan kada je riječ o rokovima.
“Vjerujem u uspjeh, ali ne vjerujem u dinamiku kakva se očekuje. Danas se ne može predvidjeti kakve će to imati tehničke probleme. To je vrlo važan strateški projekt za BiH. Potpisivanje ugovora s Hrvatskom je sljedeći korak. Očekujem da će to biti jedan od ključnih projekata za BiH u energetskom smislu. Ako bude nezakonitosti, postoje tijela koja o tome brinu, ja nisam tu da sudim niti da podižem optužnice“, jasan je Ćosić.
Prosvjedne note Zagrebu i položaj Hrvata
Na najave ministra Elmedina Konakovića o slanju prosvjedne note Hrvatskoj, Ćosić odgovara ocjenom da se u Sarajevu stvara opasan narativ prema cijelom jednom narodu.
“Tu se pokušava optužiti sve što dolazi iz Hrvatske. Razgovor koji ne zagovara nikakvo nasilje ne može biti neprihvatljiv u demokratskom društvu. Ako pogledamo BiH, događaju se mnogo radikalnije stvari i nitko ne reagira. Pomalo mi se čini, kako se izbori približavaju, da se iz više političkih centara pokušava jednu cijelu zajednicu, odnosno Hrvate, prikazati kao fašiste. Slušamo ljude iz DF-a koji imaju samo antihrvatsko raspoloženje, što nas vraća u narative s kraja 30-ih godina. Jedan političar iz SDA kaže da je ovo njihova zemlja, bošnjačka, a da su Hrvati podstanari iza kojih treba čistiti, i nitko ne reagira na to“, upozorava Ćosić.
Treba li BiH „treći entitet”?
Na pitanje o reorganizaciji države i eventualnom trećem entitetu, Ćosić naglasak stavlja na suštinu ustavne ravnopravnosti.
“BiH treba ono što je Ustavom zajamčeno, a to je ravnopravnost triju konstitutivnih naroda. Kako ćemo to zvati, treći ili peti entitet? Zamislimo treći entitet, teritorijalni ili neteritorijalnu autonomiju. Hoće li ona imati veće nadležnosti nego što danas imaju kantoni u FBiH? U smislu pravosuđa, tužiteljstva, policije, vlade. Nitko ne strahuje da će se takvi kantoni odvojiti ili slično“, zaključuje.





