U sudanskoj prijestolnici Kartumu čula se jaka pucnjava dok su izbili sukobi između sudanske vojske i paravojnih Snaga za brzu podršku (RSF). Pucnjava se čula u blizini stožera sudanske vojske i ministarstva obrane u središtu Kartuma. Pucnjava još traje. Svjedoci govore o tome da čuju teško topništvo i da se dim pojavljuje diljem južnog dijela glavnog grada.
Sudanska paravojna skupina Snage za brzu potporu (RSF) kažu da je preuzela kontrolu nad predsjedničkom palačom. Zabilježene su teške borbe oko predsjedničke palače i stožera vojske u glavnom gradu Kartumu, rekli su svjedoci za CNN. Novinar Reutersa vidio je topove i oklopna vozila raspoređena po ulicama i čuo zvuk vatre iz teškog naoružanja u blizini sjedišta vojske i RSF-a. Iz RSF-a tvrde da je njihov upad u grad rezultat “iznenađujučeg napada” vojske sudana na jednu od njihovih baza.
Službena vojska je podigla borbene zrakoplove. Sudanske oružane snage kažu da su zračne snage te zemlje “uništile” kampove Tibah i Soba RSF-a koji imaju “potporu koja dolazi izvan države”.
Razdor između naoružanih strana izbio je na površinu u četvrtak kada je vojska rekla da su se nedavni pokreti RSF-a, moćne paravojne skupine, dogodili bez koordinacije s vladom i da su bili nezakoniti.
Sudanske paravojne Snage za brzu potporu priopćile su također da su preuzele kontrolu nad međunarodnom zračnom lukom glavnog grada, izvijestila je novinska agencija Reuters. RSF je u priopćenju naveo da, ne samo da je uspio preuzeti kontrolu nad zračnom lukom, već i vojnom bazom Merowe na sjeveru zemlje. Al Jazeera nije mogla neovisno provjeriti tvrdnje RSF-a. Ranije je RSF priopćio da je vojska opkolila jednu od njihovih baza i otvorila vatru iz teškog naoružanja.
Dopisnik Al Jazeere Mohamed Vall iz Dohe kaže da su aktualne borbe “u nastajanju od 2019. godine”. ” Uzroci ove situacije gomilali su se tijekom posljednjih nekoliko godina i svi koji su promatrali Sudan očekivali su ono što se danas dogodilo”, rekao je.
Suparništvo između vojske i RSF-a datira iz vladavine autokratskog predsjednika Omara al-Bašira, koji je svrgnut 2019 nakon 30 godina diktature. Pod bivšim predsjednikom paravojne snage izrasle su iz bivših oružanih skupina poznatih kao Janjaweed koje su provodile represije u sudanskoj regiji Darfur tijekom desetljeća tamošnjeg sukoba.
Američki i ruski ambasadori su se sklonili u svoje ambasade. Američki ambasador je stanje opisao kao “iznimno opasno”, a državni tajnik Blinken je stanje u državi opisao kao “krhko”.
“Glavne strane u Kartumu prije nekoliko tjedana postigle su vrlo važan okvirni sporazum o tome kako nastaviti s prijelazom na civilnu vladu. I došlo je do stvarnog napretka u pokušajima da se to pomakne naprijed”, rekao je Blinken. Vojska je zadužena za Sudan od državnog udara 2021., kojim je okončan dogovor o podjeli vlasti uspostavljen nakon svrgavanja dugogodišnjeg bivšeg predsjednika Omara al-Bašir. U tijeku su bili razgovori o integraciji RSF-a u regularnu vojsku kao dio kretanja prema povratku civilne vladavine./geopolitika.news/
Discussion about this post