“Neće niti može biti federalizacije Bosne i Hercegovine, kao što niti jedna država nastala raspadom bivše Jugoslavije nije federalna, tako to ni Bosna i Hercegovina neće nikada biti”, piše portal Politički.ba.
“Destabilizirajuće poruke koje iznio hrvatski europarlamentarac Tomislav Sokol o navodnom izboru između tobožnjeg “trećeg entiteta” ili trećeg entiteta koji bi bio realiziran kroz izmjene izbornog zakona, nisu na tragu europskih rješenja nego na tragu destabilizacije i rušenja Daytonskog mirovnog sporazuma.
Dakle, neće niti može biti federalizacije Bosne i Hercegovine, kao što niti jedna država nastala raspadom bivše Jugoslavije nije federalna, tako to ni Bosna i Hercegovina neće nikada biti”, poručio je Slaven Kovačević.
Kandidat za člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine ispred Demokratske fronte oštro je reagirao na istup zastupnika HDZ-a Hrvatske u Europskom parlamentu.
Sokol je “muslimanima” u BiH zaprijetio ‘i gorim scenarijem od trećeg entiteta’.
“Jedino adekvatno i racionalno rješenje za Bosnu i Hercegovinu je njena tranzicija u modernu i demokratsku državu, temeljenu na demokraciji, vladavini prava i zaštiti individualnih građanskih prava, jer se time ispunjava niz europskih kriterija za članstvo u Europskoj uniji”, istakao je Kovačević.
On je naglasio i da “šovinistički vokabular i nepoštivanje države Bosne i Hercegovine i njenih građana, predstavljaju očit dokaz nedostatka kvalitetnih argumenta i prijedloga o provođenju neophodnih reformi koje bi zadovoljile evropske standarde i demokratske kriterije”.
“Ovo što govori europarlementarac Sokol daleko je od potrebnih europskih standarda i kriterija, već, nasuprot tome, više ima konture ratnih ciljeva presuđenog UZP-a, od čega bi on kao i svi drugi politički akteri trebali odustati. Kako će biti uređena Bosna i Hercegovina je naše unutarnje pitanje i ne treba dozvoliti bilo kome da se u to miješa. To je isključivo naša stvar”, istakao je Kovačević.





