Zastupnica HDZ-a u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Marina Pendeš prokomentirala je nedavnu jako dobro organiziranu konferenciju održanu u Zagrebu na kojoj se raspravljalo o “neuspjeloj BiH” i uspostavi trećeg entiteta.
Odgovarajući na novinarsko pitanje kako gleda na to što je u glavnom gradu susjedne države Bosne i Hercegovine etiketirana kao “propala država” i prijetnja, Pendeš je branila sastanak, ističući da ideja nije potekla isključivo iz Zagreba, već da su u organizaciji sudjelovali i predstavnici Hrvata iz Bosne i Hercegovine.
“Željela sam organizirati takvu konferenciju ovdje u Plavoj dvorani Doma naroda Parlamentarne skupštine. Jako mi se sviđa karta koja je prikazana. S te karte se vidi etničko čišćenje. Ne vidi se Treći entitet, dragi moji, već etničko čišćenje 250 tisuća Hrvata od 1991. godine”, rekla je Pendeš.
„Ako je netko zadovoljan Daytonskim mirovnim sporazumom, Hrvati nisu zadovoljni. Hrvati su bili zadovoljni kada su izašli na referendum i glasali za jedinstvenu, nedjeljivu Bosnu i Hercegovinu, državu tri konstitutivna naroda. Imamo li to? Nemamo. Gdje smo? Vidi se iz enklava. Koliko nas je postotno poginulo u posljednjem ratu, a koliko nas nije bilo tamo od 1991., analizirajte. A onda da netko kaže ‘jako smo zadovoljni Daytonom i Republikom nisam’, rekla je zastupnica HDZ-a.
Na pitanje je li nezadovoljstvo položajem hrvatskog naroda razlog održavanja ovakvih konferencija, odgovorila je potvrdno i obvezala se da će sličnu priču donijeti i u zgradu Parlamenta BiH.





