Visoki predstavnik Christian Schmidt je u četvrtak donio odluku kojom je omogućeno financiranje uvođenja novih tehnologija u izborni proces u Bosni i Hercegovini.
Hadžiabdić je pojasnila da kamere neće biti na biračkim mjestima i da one nisu ni bile dio studije izvodljivosti. U studiji izvodljivosti je predložena implementacija dvije testirane tehnologije koje su se najbolje pokazale na pilot projektima na lokalnim izborima 2024. godine.
“To je optičko skeniranje glasačkih listića i njihova automatska dostava rezultata. To je projekat koji smo testirali u sedam izbornih jedinica. Drugi projekat je biometrijska identifikacija koji je testiran u Brčko distriktu na 138 biračkih mjesta. On je značio provlačenje biometrijskih identifikacijskih dokumenata kroz uređaj i uzimanje otiska prsta radi potvrde identiteta. Te dvije tehnologije i njihovu upotrebu smo predložili na svim biračkim mjestima. Ta studija izvodljivosti je usvojena na Zastupničkom domu, još se nije našla na dnevnom redu Doma naroda”, pojašnjava Hadžiabdić.
Dalje navodi da u Izbornom zakonu postoji član 20, točka 16e, koji kaže da će CIK donijeti posebni akt o ispunjenosti tehničkih uvjeta za primjenu specifičnih izbornih tehnologija na sljedećim izborima.
“Da bi mi donijeli taj poseban akt o implementaciji trebamo uraditi i pilot projekte i studiju izvodivosti, što smo uradili, i nabaviti opremu. Ovim izmjenama zakona i dopunama zakona o financiranju stvoreni su uvjeti za nabavku opreme. Oprema mora biti funkcionalna. To će sada podrazumijevati upućivanje budžetskog zahtjeva prema ministarstvu financija, odobravanje tog zahtjeva u roku od sedam dana, dostava sredstava na račun CIK-a, u našoj komisiji priprema tenderske dokumentacije za nabavku uređaja za biometrijsku identifikaciju i za nabavku skenera za sva biračka mjesta. Taj proces može trajati više mjeseci, nabavke su kompleksne, a onda ćemo morati kad izaberemo na međunarodnom tenderu najpovoljnijeg dobavljača koji ispunjava uvjete i ima mogućnost da tu opremu dostavi u što kraćem roku”, kazala je Hadžiabdić.
Pojasnila je da će se i oprema morat čekati više mjeseci jer će se morat proizvesti, te da ni sama ne zna tko u potencijalni dobavljači, a da su neki poznati jer su već radili sa sličnom opremom.
Nakon dolaska opreme, morat će se organizirati treninzi ne samo tehničkog osoblja i izborne administracije, nego i edukaciju birača jer se mijenja proces brojanja i birači moraju znati da umjesto da glasački list ubacuju u kutiju, oni ga skeniraju i time listić bude i ubačen u kutiju i prebrojan.
“Kod same identifikacije sada će se uzimati i otisak prsta birača”, kazala je Hadžiabdić.
Discussion about this post