Iranske vlasti pustile su uz jamčevinu dobitnicu Nobelove nagrade za mir i istaknutu aktivisticu za ljudska prava Narges Mohamadi, nakon ozbiljnog pogoršanja njezina zdravstvenog stanja, priopćila je njezina zaklada.
Mohamadi je iz zatvora u Zandžanu prebačena u bolnicu u Teheranu, gdje će biti pod nadzorom vlastitog medicinskog tima, prenosi France 24. Iz njezine zaklade navode kako je izvršenje kazne privremeno suspendirano, no zasad nije poznato koliko će ta odluka trajati.
Prema navodima obitelji i suradnika, njezino zdravstveno stanje posljednjih se tjedana naglo pogoršalo. Aktivistica je početkom svibnja dva puta izgubila svijest u zatvoru, nakon čega je hitno prebačena u lokalnu bolnicu.
Ranije je objavljeno i da je imala ozbiljne srčane probleme, dok njezina obitelj tvrdi da joj je život bio ugrožen zbog nedostatka odgovarajuće medicinske skrbi.
Njezina zaklada poručila je kako privremeno puštanje na slobodu nije dovoljno te je zatražila njezino potpuno i bezuvjetno oslobađanje.
“Narges treba trajnu i specijaliziranu medicinsku skrb”, navodi se u priopćenju zaklade koje prenosi Associated Press.
Odvjetnik Mostafa Nili izjavio je da je odluka donesena nakon procjene državnih medicinskih stručnjaka, koji su zaključili da zbog brojnih zdravstvenih problema liječenje mora nastaviti izvan zatvora i pod nadzorom vlastitih liječnika.





