Veleposlanici država članica Evropske unije donijeli su odluku o formiranju posebne ad hoc grupe koja će raditi na izradi Sporazuma o pristupanju između EU i Crne Gore.
Ovaj dokument, koji će biti potpisan nakon završetka pregovora, donosi važnu novinu. Kako je pojasnio Antonio Costa, predsjednik Evropskog vijeća, prvi put u historiji proširenja, sporazum će sadržavati dodatne zaštitne mehanizme.
“Čestitamo Crnoj Gori – danas smo napravili veliki korak ka vašem pristupanju Evropskoj uniji. Odluka o uspostavljanju Radne grupe za izradu novog Ugovora o pristupanju predstavlja ključnu prekretnicu. Prvi put od 2014. godine, Europska unija pokreće proces za naredno proširenje”, objavio je Costa na društvenoj mreži X.
O ovim mehanizmima ranije je govorila europska povjerenica za proširenje Marta Kos:
“Ovo nije stvaranje dodatnih kriterija za zemlju. Ali ako zemlje nazaduju u pogledu naših osnovnih vrjednosti, kao što su demokracija i vladavina prava, zaštitne mjere moraju postojati i mi uvjek moramo biti u stanju da zaštitimo našu uniju. To nam je potrebno kako bismo održali povjerenje – među državama članicama, sa našim građanima i u sam proces proširenja.”
Kos se oglasila i danas povodom odluke o Crnoj Gori i poručila:
“Danas su države članice odlučile da započnu izradu Ugovora o pristupanju Crne Gore EU. Ovo je veliki korak na putu ka članstvu u EU, jasno priznanje napretka Crne Gore i podsticaj za ubrzanje reformi. To pruža priliku da se izvuku pouke iz prethodnih proširenja i da se u buduće pristupne ugovore uključe novi i snažniji mehanizmi zaštite kako bi se spriječilo nazadovanje u oblasti vladavine prava i temeljnih vrijednosti.”
Crna Gora trenutno drži poziciju najizglednije naredne članice Unije. Plan zvanične Podgorice je da pregovarački proces zaključi do kraja tekuće godine, čime bi se otvorio put za potpisivanje i ratifikaciju sporazuma. Prema dosadašnjim iskustvima, taj proces obično traje od jedne do tri godine.
U tom crnom scenariju, Bosna i Hercegovina je najugroženija. Prema podacima do kojih je došao Radio Slobodna Europa, naša zemlja riskira da do sredine godine trajno izgubi čak 373,9 milijuna eura. Razlog je dobro poznat – BiH je jedina u regiji koja kasni sa usvajanjem reformske agende, a politički zastoji su onemogućili čak i povlačenje prve, bezuslovne tranše od 63 miliona eura.





