Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik boravio je u Moskvi zajedno sa delegacijom Republike Srpske, gdje su prisustvovali obilježavanju Dana pobjede nad fašizmom i sastali se sa predsjednikom Ruske Federacije Vladimir Putin u Kremlju.
U delegaciji Republike Srpske bili su i predsjednik RS-a Siniša Karan te predsjednik Narodne skupštine RS Nenad Stevandić. Tokom posjete, delegacija je prisustvovala vojnoj paradi na Crvenom trgu, kao i prijemu koji je Putin organizovao za strane zvaničnike.
Na sastanku u Kremlju Putin je poručio da Rusija i srpski narod „vijekovima gaje bliske odnose“ te izrazio zadovoljstvo zbog dolaska delegacije iz Republike Srpske u Moskvu. Također je istakao očekivanje da će saradnja između Rusije i Republike Srpske biti nastavljena i dodatno razvijena.
Dodik je nakon sastanka izjavio da su odnosi Republike Srpske i Ruske Federacije „na veoma visokom nivou razumijevanja“, te naglasio da je razgovarano o nastavku političke i ekonomske suradnje. Prema njegovim riječima, jedna od tema bili su i stavovi Republike Srpske o ulozi visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini.
Posjeta Moskvi dolazi u trenutku pojačanih političkih tenzija u Bosni i Hercegovini, ali i nastavka bliskih odnosa između Dodika i ruskog rukovodstva. Kremlj je i ranije pružao podršku Dodiku nakon sudskih procesa i političkih sporova u BiH.
Susret u Moskvi izazvao je brojne reakcije u regionu i međunarodnoj zajednici, posebno zbog Dodikovih dugogodišnjih političkih veza sa Rusijom i otvorene podrške koju mu Moskva pruža.





