Iz SDA su već kazali da neće potpisati Platformu riječima da neće sudjelovati u formiranju nove vlasti na državnom nivou, ali ističu da će podržati sve smjene aktuelne vlasti. DF je kao uvijet za potpisivanje Platforme zatražio da se uvrsti još jedna točka, koja se odnosi na izglasavanje nepovjerenja aktuelnom sazivu Vijeća ministara BiH.
Takva točka sporazuma bi sasvim sigurno bila neprihvatljiva HDZ-u, a ova stranka je opoziciji iz Republike Srpske odgovorila da se zahvaljuju na ponuđenom, ali da će analizirati Platformu i dostaviti svoje sugestije. Te sugestije još nisu dostavljene, no teško je očekivati da će se HDZ priključiti s obzirom na to da su i u prethodnom periodu još jednom potvrdili svoju opredijeljenost za saradnju sa SNSD-om.
Opozicija iz RS-a tako ima potvrdu da će Platformu potpisati Trojka iz Sarajeva (SDP, Naša stranka i NiP), kao i Zlatko Miletić (ZNG).
Dokument koji je ponudila opozicija sastoji se od pet glavnih ciljeva, i to: Mir i stabilnost, ubrzano usvajanje odluka i zakona u vezi s europskim integracijama BiH, borba protiv korupcije i svih oblika organiziranog kriminala te ekonomski rast i razvoj, kao i unapređenje životnog standarda i kvaliteta života.
U središte aktivnosti najavljene Platforme istaknuto je 10 ključnih točaka:
- Operativan i funkcionalan Savjet ministara i Parlamentarne Skupštine BiH.
- Ispunjavanje neophodnih uvjeta za dobivanje datuma početka pregovora sa EU, kao i zahtjev da se odredi datum održavanja međuvladine konferencije za BiH odmah nakon ispunjavanja uvjeta.
- Usvajanje Plana rasta što podrazumijeva brzo dobivanje tranše od 70 milijuna eura, kao i ukupnu realizaciju predviđenih dvije milijarde KM za projekte u cijeloj BiH, a u skladu s financijskim i dinamičkim okvirom Plana rasta za BiH.
- Kontinuirano usklađivanje domaćeg zakonodavstva s pravnom stečevinom EU (Acquis communautaire), kroz donošenje zakona čiji je sadržaj usklađen sa standardima acquis communautaire, uz uvjet da institucije EU osiguraju veću izvjesnost u pogledu trajanja pregovora i konačnog članstva.
- Kreiranje i sprovođenje zajedničkog plana za promociju i ubrzanje europskog puta BiH.
- Beskompromisna borba protiv kriminala i korupcije, sukoba interesa i eliminacija političkog utjecaja u radu javnog sektora, s posebnim akcentom na javne nabavke.
- Ispunjavanje svih pretpostavki za što brže povlačenje novca iz europskih fondova i realizaciju projekata koji direktno utiču na svakodnevni život građana.
- Izrada i usvajanje zakonskog rješenja kojim ćemo uvesti diferenciranu stopu PDV-a, te ćemo nastaviti raditi na reformi indirektnih poreza.
- Primjena najsuvremenijih metoda i međunarodnih standarda za prezentaciju medijskih sadržaja koji mogu naškoditi javnom moralu, dobrobiti djece i mladih.
- Reforma izbornog zakonodavstva, u skladu s odlukama Ustavnog suda BiH i Evropskog suda za ljudska prava, kao i dalje ubrzane aktivnosti s ciljem osiguravanja pravičnog i transparentnog izbornog procesa, tako da se na opštim izborima 2026. godine proces glasanja sprovodi korištenjem izbornih tehnologija (skeneri glasačkih listića, oprema za autentifikaciju dokumenata itd.) i poštujući usvojene preporuke ODIHR-a, GRECO-a i Europske komisije.
U dokumentu se još navodi da će se potpisnice suzdržati od pokretanja pitanja koja “proizvode negativno političko okruženje i tenzije”, odnosno, da neće komunicirati teme o kojima nije moguće postići konsenzus.
Discussion about this post