Danas poslijepodne u Vatikanu počinju konklave – drevni i strogo tajni postupak izbora novog poglavara Katoličke Crkve. U izbornoj proceduri sudjeluje 133 kardinala mlađa od 80 godina, koji će se nakon mise “Pro eligendo Papa” zatvoriti u Sikstinsku kapelu, potpuno izolirani od vanjskog svijeta, prenosi Hina.
Konklave, u sadašnjem obliku ustanovljene 1274. dekretom pape Grgura X., provode se pod strogim pravilima: bez ikakvih komunikacija s vanjskim svijetom, uz potpunu diskreciju i zavjet šutnje. Tijekom boravka u Vatikanu kardinali su smješteni u Domu svete Marte, a samo tijekom glasovanja borave u Sikstinskoj kapeli, gdje se pred Michelangelovim “Posljednjim sudom” glasuje prema strogim pravilima i tradicionalnom obredu.
Papa Pavao VI. je 1970. godine odredio da glasačko pravo imaju isključivo kardinali mlađi od 80 godina, a izbor mora uslijediti unutar 15 do 20 dana od smrti ili odreknuća prethodnog pape. Za valjan izbor potrebna je dvotrećinska većina i papin pristanak.
Od ukupno 133 kardinala izbornika, čak 108 je imenovao papa Franjo. Najviše ih dolazi iz Europe (52), slijede Azija i Latinska Amerika (po 23), Afrika (17), Sjeverna Amerika (14) te Oceanija (4). Među njima su i dvojica hrvatskih kardinala – Vinko Puljić i Josip Bozanić, oba sudionici trećih konklava.
Glasanje se odvija u više krugova – jednom prvog dana, zatim po dva puta ujutro i poslijepodne svakog sljedećeg dana. Ako se nakon tri dana ne postigne izbor, slijedi jednodnevna pauza za molitvu i promišljanje. Glasovi se ubacuju u urnu na oltaru, a nakon svakog kruga listići se spaljuju – crni dim označava da papa još nije izabran, a bijeli da je izbor uspio. Uz dim, od pontifikata Ivana Pavla II. bijeli dim prati i zvonjava bazilike svetog Petra.
Papin izbor objavljuje kardinal protođakon tradicionalnim uzvikom “Habemus Papam”. Novoizabrani papa tada izlazi na balkon bazilike svetog Petra, odjeven u papinsku odoru pripremljenu u trima veličinama.
Iako su glavni favoriti talijanski kardinal Pietro Parolin i filipinski Luis Antonio Tagle, spominju se i imena poput Petera Turksona iz Gane, mađarskog kardinala Petera Erda, te talijanskog nadbiskupa Mattea Zuppija. Ipak, povijest pokazuje da se ponekad izabere i kandidat koji nije bio među favoritima – poput Ivana Pavla II.
Uloga Duha Svetoga smatra se važnom, ali kako je rekao papa Benedikt XVI. još kao kardinal Ratzinger, “on ne diktira izbore, već djeluje poput učitelja koji pruža prostor i slobodu”.
Discussion about this post