Član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović izjavila je da se Predsjedništvo nije usuglasilo da će BiH na sjednici Vijeća sigurnosti UN predstavljati Denis Bećirović.
– Da jedan može predstavljati BiH, onda bi to bilo samo onda ako su se druga dva i taj jedan prethodno usuglasili, što ni i ovom slučaju nije tako. Uostalom, sigurno nije bez razloga što BiH ima tročlano Predsjedništvo – rekla je Cvijanović.
Ona je dodala da su tako stvari jasne, osim onima koji žele da žive u zabludi.
Osvrnuvši se na naslove u federalnim medijima kako će BiH na sjednici Savjeta bezbjednosti predstavljati Bećirović, a da dolazi i Christian Schmidt, Cvijanović je navela da je pozicija Republike Srpske da procese u BiH treba vratiti u domaće institucije kako bi zemlja funkcionirala na osnovu svog ustava.
– Unilateralne akcije neizabranih stranih predstavnika, mimo Dejtonskog sporazuma, nanijele su nemjerljivu štetu BiH i urušile povjerenje između konstitutivnih naroda – napisala je Cvijanovićeva na X-u.
Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda će 12. svibnja održati svoju polugodišnju sjednicu o stanju u Bosni i Hercegovini, a prema pisanju pojedinih medija, BiH će predstavljati predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović.
Do sada je, podsjećamo, bila praksa da se na takvim sjednicama obraća osoba koja u redovnoj rotaciji obnaša poziciju predsjedavajućeg Predsjedništva BiH.





