Pravi uzrok krize je nepoštivanje Ustava Bosne i Hercegovine. Moramo poštovati Ustav i njegovati ustavno domoljublje. Ako u tome uspijemo, krize će biti rjeđe i kraće će trajati. Neće imati ovakav intenzitet i neće izazivati zabrinutost ni u zemlji ni u našem okruženju, izjavio je u intervjuu za Fenu dopredsjedatelj Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH i predsjednik HDZ-a BiH, Dragan Čović.
Prema njegovom mišljenju, problem leži u pokušajima ostvarivanja političkih ciljeva koji se nisu uspjeli realizirati u posljednjih 15 do 20 godina, gdje se politika temelji na brojnosti, prikazuje kao građanska, a zapravo teži dominaciji. Kao odgovor iz RS-a dolazi otpor koji prelazi u klasični separatizam. Nijedno od toga, poručuje Čović, ne može opstati u BiH.
Tri konstitutivna naroda
– Temelj Bosne i Hercegovine su njezina tri ravnopravna konstitutivna naroda. BiH se i kroz povijest temeljila na zajedništvu tih naroda i njihovu legitimnom predstavljanju. Kad se to naruši, dolazi do ovakvog ambijenta za krizu – kaže Čović.
Govoreći o trenutnoj političkoj situaciji u BiH, kaže kako je teško uopće definirati tko je vlast, a tko oporba, budući da na različitim razinama postoje različite koalicije i podijeljene ustavne nadležnosti koje zahtijevaju suradnju.
– S kim danas možete sjesti i nešto dogovoriti, a da to ima provedbu? To je ključno pitanje. Mi iz HDZ-a, kao i iz HNS-a, razgovaramo sa svima. Ovakva struktura BiH nas na to i prisiljava. Otvorili smo dijalog s najvećim brojem stranaka koje imaju utjecaj u Parlamentarnoj skupštini BiH i entitetskim parlamentima. Ide teško jer su stavovi često nepromjenjivi, a zauzimaju se i pozicije pred Opće izbore 2026. godine. Pogotovo nakon što smo na prošlim izborima ‘eliminirali’ SDA kao dominantnu bošnjačku stranku. To je doživljeno kao eliminacija, pa je razumljivo da ti akteri žele povratiti dominaciju – ističe Čović.
Nude se rješenja
Navodi kako HDZ BiH nudi rješenja, primjerice hitnu sjednicu Doma naroda PSBiH na kojoj bi se kao prve točke dnevnog reda razmatrala dva europska zakona – o Visokom sudskom i tužiteljskom vijeću te o Sudu BiH.
– Na dnevni red stavili smo i Izborni zakon, ali tek nakon tih europskih zakona. Tako smo omogućili svima koji se pozivaju na europski put BiH da to dokažu u praksi. Nakon toga preostaje još imenovati glavnog pregovarača i njegove zamjenike. To je naš prijedlog za izlazak iz aktualne situacije – pojasnio je.
Državni proračun i izborni zakon
Prioritet vidi i u usvajanju državnog proračuna. Smatra da se pitanja smjene dužnosnika mogu rješavati kasnije. Ključni ciljevi hrvatske politike u BiH su mir i stabilnost, euroatlantske integracije te jednakopravnost konstitutivnih naroda.
– To uključuje i izmjene Izbornog zakona kako bi Hrvati mogli birati svog predstavnika u Predsjedništvu BiH. Već četiri izborna ciklusa imamo dva bošnjačka člana u Predsjedništvu, što nije prihvatljivo. Ako partnerima ne odgovara naš prijedlog, neka ponude vlastiti koji će jamčiti reprezentativnost Hrvata – rekao je Čović.
O ulozi Predsjedništva BiH
Odbacuje tvrdnje da je član Predsjedništva BiH samo protokolarna funkcija, jer se radi o poziciji koja ima važan utjecaj na vanjsku, monetarnu i sigurnosnu politiku.
– Nećemo dopustiti da Hrvate u Predsjedništvu predstavlja bilo tko osim kandidata kojeg izabere hrvatski narod – ističe.
Kriza može potrajati
Smatra da bi kriza mogla potrajati sve do izbora sljedeće godine ako se ne pronađe rješenje. Dodaje da je moguće naći izlaz, ali da treba sve uskladiti s pravnim okvirom BiH.
Uloga međunarodne zajednice
Čović očekuje drukčiji angažman SAD-a i EU-a, navodeći kako političari u BiH prečesto koriste međunarodnu zajednicu kao izgovor.
– Umorili su se od nas. Više nismo tema. Prije su nam slali jake ljude koji su zapravo donosili odluke. To više ne smije biti praksa. Moramo sami donositi odluke i čuvati interese BiH – naglašava.
Bez pritiska
Odbacuje tvrdnje da je pod međunarodnim pritiskom i kaže da se ne namjerava nikome opravdavati.
– Nećemo nikome čuvati leđa. Od opozicije iz RS-a tražimo da pokažu dosljednost i opredijeljenost za europski put i ravnopravnost naroda. Dali smo im rok da završimo otvorena pitanja – poručuje.
Visoki predstavnik i zakon o sigurnosti
Osvrnuo se i na pozive da visoki predstavnik izmijeni zakon kako bi se mogao imenovati novi ministar sigurnosti BiH na prijedlog opozicije iz RS-a.
– Ako mijenjamo zakone zbog krize, gdje to vodi? Ministarstvo sigurnosti dobro funkcionira i bez jedne osobe. Ustav je donio mir i treba ga poštovati. Ideja da visoki predstavnik mijenja zakone je opasna i licemjerna prema BiH – ističe.
Federacija BiH
Na kraju, komentirao je moguće posljedice krize na razini države po funkcioniranje Federacije BiH.
– Trudimo se zaštititi stabilnost Federacije. Komunikacija je redovita, pitanja se rješavaju, pa i kadrovska. Najviše problema imali smo s južnom plinskom interkonekcijom, ali i to ćemo riješiti. Do sada smo uspjeli očuvati stabilnost i vjerujem da ćemo i ubuduće – zaključio je Čović.
Discussion about this post