Nakon što je u javnosti odjeknula vijest o odlasku visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini, Ured visokog predstavnika (OHR) službeno je potvrdio da Christian Schmidt napušta svoju funkciju nakon gotovo pet godina mandata utemeljenog na Aneksu 10 Daytonskog mirovnog sporazuma.
Kako je navedeno u priopćenju OHR-a, Schmidt je osobno donio odluku o završetku svoje službe u Bosni i Hercegovini te je o tome već obavijestio Upravni odbor Vijeća za provedbu mira (PIC), od kojeg je zatražio pokretanje procesa imenovanja njegova nasljednika.
Iz OHR-a ističu kako će Schmidt nastaviti obavljati dužnost visokog predstavnika sve do završetka procesa izbora novog čelnika ove institucije.
Osvrt na mandat: “Ostvaren je značajan napredak”
U svom obraćanju Schmidt je istaknuo kako je njegov mandat bio drugi najduži u povijesti OHR-a te naglasio da je tijekom tog razdoblja ostvaren značajan napredak u jačanju funkcionalnosti institucija Bosne i Hercegovine.
Ipak, upozorio je kako zemlju i dalje očekuje mnogo posla na putu prema euroatlantskim integracijama.
Schmidt je izrazio nadu da bi se njegov odlazak mogao podudariti s provedbom programa “5+2” i konačnim zatvaranjem OHR-a, no istaknuo je kako Bosna i Hercegovina još uvijek nije provela ključne reforme zbog kojih međunarodna prisutnost ostaje važna.
Naglasio važnost pravosuđa i međunarodne zajednice
U priopćenju se posebno navodi da nijedna Schmidtova odluka tijekom njegova mandata nije poništena sudskim putem. Također je pohvalio rad domaćih pravosudnih institucija, istaknuvši da su sudovi odlučno djelovali u zaštiti ustavnog i pravnog poretka Bosne i Hercegovine.
Poručio je kako jedinstvena međunarodna zajednica i dalje ima ključnu ulogu u očuvanju stabilnosti zemlje.
Schmidt je uputio i poziv političkim liderima i građanima iz oba entiteta da nastave intenzivno raditi na reformama zajedno s njegovim nasljednikom.
“Potrebno je dodatno intenzivirati napore i zajedno s mojim nasljednikom raditi na provedbi reformi i ostvarivanju ključnog napretka na putu prema euroatlantskim integracijama”, poručio je Schmidt.
OHR ostaje važan za stabilnost regije
Govoreći o budućnosti Bosne i Hercegovine, Schmidt je naglasio da su politička i gospodarska stabilnost BiH, ali i cijelog Zapadnog Balkana, od velike važnosti za europsku sigurnost i prosperitet.
Dodao je kako će u godinama koje dolaze biti potrebno dodatno raditi na provedbi odluka Europskog suda za ljudska prava i Ustavnog suda BiH.
Na kraju obraćanja zahvalio je građanima Bosne i Hercegovine na gostoprimstvu, toplini i podršci koju je, kako kaže, osjećao tijekom cijelog mandata.
Reakcije iz Republike Srpske i tvrdnje njemačkih medija
Nakon objave o Schmidtovu odlasku uslijedile su i prve reakcije iz Republike Srpske. Savjetnica člana Predsjedništva BiH Ana Trišić-Babić izjavila je kako “razlog odlaska nije nikakva misterija”, dok je predsjednik RS-a Milorad Dodik poručio da je Schmidt tijekom mandata “pokušao napraviti mnogo zla”.
Istodobno, njemački list Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) objavio je analizu u kojoj tvrdi da Schmidtov odlazak nije rezultat isključivo osobne odluke, nego navodnog pritiska iz Sjedinjenih Američkih Država.
Prema pisanju FAZ-a, u pozadini cijelog slučaja navodno se nalaze interesi američke administracije povezani s energetskim projektima u Bosni i Hercegovini, posebno projektom Južne plinske interkonekcije.





