S proljećem u Hercegovini dolazi pravo vrijeme za poljoprivredne radove, gdje je među najvažnijima svakako sadnja vinove loze. U Gradnićima, u srcu hercegovačkog vinogradarstva posađeno je 30 000 loza, što predstavlja značajan iskorak ne samo za ovo područje nego i cijelu regiju Hercegovine.
U vinogradima broćanskog kraja radi se punom parom, stari vinogradi se pripremaju, a niču i novi nasadi. Ekipa RTV-a HB posjetila je jedan novi vinograd u Gradnićima gdje je započela sadnja novih 30 000 loza.
“Mi nastavljamo tradiciju sadnje loze, autohtone sorte žilavke. Evo tu će stati negdje oko 28 000 do 29 000 loza žilavke i nešto sitno što nam fali za trnjaka” naveo je vinar Miro Ćorić.
Sadnja vinove loze zahtjeva vrijeme i strpljene. Ove zasađenje mladice dati će svoj prvi plod za tri godine, od kojih se očekuje da će s vremenom proizvoditi vrhunska hercegovačka vina.
“Žilavka je doživjela nevjerojatnu ekspanziju u prodaji na nivou Bosne i Hercegovine, ali i u Europi i u svijetu. To pokazuje stvarno velika izlaznost i nadamo se da će ovo biti samo jedna od novih sadnji.” dodaje vinar Andrija Ćorić.
Ovo podneblje ima stoljetnu tradiciju vinarstva i vinogradarstva, čemu pogoduje i zemljopisni položaj i klima.
Širokobriješki enelog Josip Martinović naveo je kako na lokalitetu sadnje novog vinograda gotovo stalno puše povjetarac koji sprječava razvoj bolesti u vinogradu, te hladi grožđe na visokim temperaturama preko dana i što je najvažnije preko noći, gdje je hladan zrak, što je važno za kasnije izražavanje aroma u vinu koje doprinose samoj kvaliteti vina.
Vinogradarstvo u Brotnju je glavna gospodarska grana i posljednjih godina bilježi značajan rast, što ovu regiju dovodi na svjetsku vinsku kartu.
“Što se tiče žilavke i blatine nigdje je nema na svijetu osim kod nas i to je jedno bogatstvo i to moramo njegovati i što više raditi, saditi i uzgajati vinovu lozu.” dodao je Miro Ćorić.
Nakon jednog kriznog razdoblja, posljednjih godine je došlo do ekspanzije sadnje vinove loze i bavljenja vinogradarstvo, te hercegovačka vina sve više postaju priznata kako u BiH tako i u svijetu.
Discussion about this post