Rukovodstvo Republike Srpske, predvođeno predsjednikom Miloradom Dodikom, često se hvali kako je RS jači entitet. Međutim, sve veći broj Nevesinjaca koji svakodnevno odlaze na rad u Mostar i okolna mjesta u Federaciji BiH pokazuje da to baš i nije tako. Kao glavni razlog odlaska navode isključivo financijski aspekt, ističući da je za isto radno mjesto u Mostaru plaća često i dvostruko veća nego u Nevesinju.
Službeni podaci o broju Nevesinjaca zaposlenih u Mostaru ne postoje ili ih nadležni ne žele otkriti, no neslužbeno se procjenjuje da u Mostaru stalno radi oko tisuću Nevesinjaca, dok ta brojka značajno raste kada se uračunaju sezonski radnici. Aleksandra i Nikola kažu da su zadovoljni uvjetima rada, a da je upravo financijski razlog bio presudan pri odluci o zaposlenju u susjednom Mostaru, prenosi BN TV.
Aleksandra Milanović, kuharica zaposlena u Mostaru, kaže da ondje radi već godinu i pol, nakon što je pet godina radila u Nevesinju.
„Naravno, otišla sam iz financijskih razloga, nema drugog razloga zbog kojeg bi netko napustio svoj dom. Uvjeti su odlični, primanja su odlična, međuljudski odnosi su dobri jer nas ima svih nacionalnosti. Za sada nemam nikakvih problema.
Najveća poteškoća je odlazak iz prve smjene kada je magistrala puna zbog povratka ljudi, pogotovo ljeti. Ali Bože moj, 40 minuta ujutro i 40 minuta navečer, što se može. Radi boljih uvjeta i primanja čovjek se mora nečega odreći“, priča Milanović.
Nikola Šipovac, diplomirani inženjer strojarstva zaposlen u Mostaru, kaže da je posao pronašao u studenom 2021. godine, nakon završenog fakulteta.
„U to vrijeme u Nevesinju nije bilo slobodnih mjesta za strojarce. Inženjeri strojarstva radili su u tvrtkama povezanim s državnim projektima, poput HE Dabar, a te su tvrtke već imale ustaljene kadrove.
Takve firme traže radnike s iskustvom, a ja kao mladi inženjer nisam imao što tražiti, pa sam odlučio otići malo dalje od kuće. Odabrao sam Mostar jer nije daleko. Uvjeti u mojoj firmi su dobri, a odnos poslodavca prema meni korektan. Sa mnom u firmi radi još 50 Nevesinjaca.
Što se tiče ukupnog broja Nevesinjaca koji rade u Mostaru, procjenjuje se da ih je između 500 i 800, dok se ljeti ta brojka dodatno poveća zbog sezonskih radnika, što je poražavajuća činjenica“, kaže Šipovac.
Među Nevesinjcima zaposlenima u Mostaru nalazi se i jedan vijećnik lokalnog parlamenta. Arhitekt Bojan Pejičić zaposlen je u struci u jednom mostarskom projektnom uredu. Iako osobno nije imao političkih pritisaka pri zapošljavanju, ističe da je u Nevesinju trend političkog zapošljavanja ogroman te da je teško dobiti posao čak i kod privatnika bez članske iskaznice neke od vladajućih stranaka.
„U Mostaru sam od 2019. godine, dakle već skoro šest godina. Prije toga sam pet godina radio u Nevesinju. Moram reći da moj slučaj nije povezan s političkim pritiscima. Jednostavno, Mostar je veći centar i to je prirodno.
Međutim, postoji i druga strana priče vezana uz politiku – partijsko zapošljavanje. Morate imati člansku iskaznicu, raditi za stranku dva ili tri izborna ciklusa da biste došli na red, a nakon toga morate biti bliski s glavnim ljudima u Hercegovini koji na kraju odlučuju o zapošljavanju.
To je jedan od glavnih razloga zašto ljudi ne žele sudjelovati u tome i radije odlaze za boljim poslom i životom“, objašnjava Pejičić.
Neusporedivo bolji radni uvjeti, veće plaće i blizina Mostara omogućili su velikom broju Nevesinjaca da se oslobode čeljusti partijskog zapošljavanja i da, ironično, u “slabijem” entitetu Bosne i Hercegovine zarađuju i dvostruko više nego na istom radnom mjestu u Nevesinju.
Discussion about this post