Američki predsjednik Donald Trump u četvrtak je na mjesec dana izuzeo robu iz Kanade i Meksika od carina od 25 posto koje je uveo ranije ovog tjedna, što je najnoviji zaokret u trgovinskoj politici koja se brzo mijenja i koja je uzdrmala financijska tržišta i poslovne čelnike.
Izuzeće, koje ističe 2. travnja, uključuje oba najveća trgovinska partnera SAD-a, a odnosi se na robu koja je obuhvaćena odredbama sjevernoameričkog trgovinskog sporazuma.
Trump je ranije spomenuo produženje roka samo za Meksiko, ali izmijenjena naredba o carinama obuhvaća i Kanadu.
Američki predsjednik još je u srijedu odlučio odgoditi carine na automobile iz Kanade i Meksika na mjesec dana za automobilske divove Ford, General Motors i Stellantis, kako bi osigurao da nisu u ekonomski nepovoljnom položaju, nakon sastanka s čelnicima tri najveća američka proizvođača automobila.
Ranije u četvrtak je, pak, nakon razgovora s meksičkom predsjednicom Claudijom Sheinbaum na svojoj društvenoj mreži Truth Social objavio da odgađa uvođenje carina “iz poštovanja prema predsjednici Sheinbaum”, rekavši da je njihov odnos dobar i da zemlje naporno zajedno rade na granici s ciljem zaustavljanja ilegalnih migracija i zaustavljanja krijumčarenja fentanila.
Kanada i Meksiko prijete uzvratnim carinama nakon odluke SAD-a
Nove carine na uvoz iz Meksika i Kanade stupile su na snagu u utorak, zajedno s udvostručenjem carina na kinesku robu na 20 posto, što je pokrenulo nove trgovinske sukobe s tri glavna trgovinska partnera SAD-a.
Kanada i Meksiko odmah su najavili da će uzvratiti istom mjerom. Kanadski premijer Justin Trudeau rekao je da će Ottawa odgovoriti jednakim carinama od 25 posto na do 155 milijardi kanadskih dolara vrijednosti uvoza iz SAD-a ako se carine Washingtona provedu u djelo.
Kina je u utorak uzvratila na američko povećanje carina najavom novih carina Sjedinjenim Državama na ključni poljoprivredni uvoz i nametanjem daljnjih ograničenja američkim tvrtkama. Kinesko ministarstvo trgovine priopćilo je da će Kina 10. ožujka uvesti carine od 15 posto na piletinu, pšenicu, kukuruz i pamuk iz Sjedinjenih Država. Ostali poljoprivredni proizvodi, uključujući soju, svinjetinu i govedinu, podliježu dodatnoj carini od 10 posto.
Kina je najavila i da će više američkih tvrtki biti dodano na popis nepouzdanih subjekata, što bi moglo dovesti do ograničenja ili potpune zabrane poslovanja u Kini.
Discussion about this post