Svjetska banka će financirati kapitalni projekt vrijedan 71 milijun eura s ciljem unapređenja zdravstvenih usluga u Bosni i Hercegovini.
Plan je osnažiti financijsku poziciju zdravstvenih sustava, što će dugoročno pomoći BiH u rješavanju izazova i podići kvalitetu života građana.
Vijeće ministara utvrdilo je na svojoj posljednjoj sjednici prijedlog sporazuma o zajmu (drugi programski zajam za razvojnu politiku zdravstvenih sektora) između Bosne i Hercegovine i Međunarodne banke za obnovu i razvoj (IBRD) s osnovama za njegovo zaključivanje.
Osnovni cilj programa je podrška financiranju razvojnih politika (DPL 2) zdravstvenog sektora u BiH kao dijela programa reformi u cilju dugoročne financijske održivosti zdravstvenih sustava i unaprjeđenja kvalitete zdravstvenih usluga i ishoda.
Ukupan iznos zajma je 71,000.000 eura, s alokacijom 42,600.000 eura (60%) na Federaciju BiH i 28,400.000 eura (40%) na Republiku Srpsku, piše Večernji list.
Rok otplate zajma je 18 godina uz poček od pet godina. Prijedlog ovog sporazuma s osnovama za zaključivanje bit će dostavljen Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru, uz prijedlog da se za potpisnika odredi ministar financija i riznice BiH.
Kada je riječ o samom programu, strateškim ciljevima, kao i rezultatima koji se očekuju u smislu poboljšanja zdravstvene zaštite za stanovništvo Bosne i Hercegovine, iz Ureda Svjetske banke za BiH za Večernji list su ukazali na izjave koje su se mogle čuti krajem siječnja kada je Odbor izvršnih direktora Svjetske banke odobrio drugi programski zajam za razvojnu politiku zdravstvenih sektora za Bosnu i Hercegovinu vrijedan 75 milijuna američkih dolara.
Ovo je, navedeno je, druga od dvije operacije osmišljene kao podrška naporima BiH da ojača financijsku održivost sustava zdravstvene zaštite i unaprijedi kvalitetu zdravstvenih usluga za građane.
Financijska stabilnost zdravstvenih ustanova
Kroz program se, poručili su iz Svjetske banke, podržava donošenje politika usmjerenih na poboljšanje financijske stabilnosti zdravstvenih ustanova putem pomoći u izmirenju postojećih dugovanja u zdravstvenom sektoru i kroz uspostavljanje mehanizama odgovornosti i upravljanja za sprječavanje novih dugovanja.
Također, program obuhvaća i mjere za poboljšanje pružanja zdravstvenih usluga i preventivne zaštite, uz reforme usmjerene prema boljem upravljanju okolišem i jačoj kontroli duhana.
– Budući da se suočavamo sa starenjem stanovništva i rastućim fiskalnim pritiscima, ulaganje u dobrobit stanovništva ključno je za prosperitet cjelokupne ekonomije – rekao je Christopher Sheldon, šef Ureda Svjetske banke za Bosnu i Hercegovinu i Crnu Goru.
– Ovaj program je korak naprijed u pomoći Bosni i Hercegovini da razvije bolju zdravstvenu zaštitu za svoje građane. Također potvrđuje našu predanost unaprjeđenju kvalitete života i ekonomske stabilnosti zemlje – kazao je.
Značaj projekata u BiH
Program se nadovezuje na tekući projekt unaprjeđenja zdravstvenih sustava, koji financira Svjetska banka, a nadopunjuje ga i tehnička pomoć za jačanje zdravstvenih sektora, koju pružaju Svjetska banka i drugi razvojni partneri.
Ovo je samo jedan od načina na koji Svjetska banka sudjeluje u podizanju razine kvalitete života u BiH, kao i ekonomske otpornosti i održivosti.
U portfelju Svjetske banke u BiH osam je aktivnih projekata ukupne vrijednosti 475,30 milijuna američkih dolara. Podrška se, osim u zdravstvu, pruža i u drugim oblastima kao što su: zapošljavanje, poljoprivreda, lokalna infrastruktura i okoliš.
Ova financijska institucija izravno doprinosi razvoju brojnih sektora gospodarstva, ali i infrastrukture u Bosni i Hercegovini.
Discussion about this post