Kopriva u sebi sadrži takozvano oragansko željezo, koje je osnovno kod crvenih krvnih zrnaca. Anemija, nedostatak snage i malaksalost su zbog nedostatka ogranskog željeza.
Ishrana sa koprivom je u stanju da pročisti krv ili da ojača slanje kisika. Njenim branjem u proljeće, mi ulijevamo prvu sunčevu energiju koja je ogrijala njene listove. Svima kome je potrebna energija nakon zimskog perioda, treba da se osloni na nju.
Kopriva može da raste i napolju, i u saksiji, i da se upotrebljava stalno, kao ljekoviti čaj ili pobarena – čak i u sirovom stanju kao salata, sa masnoćom. Preporučuje se svima tko ima vrijeme da je nabere.
Kopriva se može konzumirati cijele godine. U proljeće pomaže kod proljetnog umora, zimi će pomoći kada smo pretjerali za blagdanskom hranom, a ako smo opterećeni tijekom dana, možemo probati da zamijenimo kavu čajem od koprive.
Branje koprive
Sakupljanje koprive izgleda jednostavno, međutim, to nije baš tako. Treba pratiti nekoliko preporuka kada odlučimo da je beremo i koristimo. Jedan od njih je povezan sa procesom branja. Ako želimo da pročistimo krvi ili da izbacimo proljetni umor, treba da beremo koprivu kada mjesec opada.
Za ostalo ljekovito bilje je baš obrnuto. Čaj od koprive se pije kada se mjesec smanjuje i to između 15-19 za bolji efekat. Najbolja je mlada, proljetna kopriva.
Dobro je da odaberete čisto mjesto za branje koprive. Najbolje ako kod tog mjesta ima voda blizu. Ni u kom slučaju ne treba da se bere u naseljenim mjestima i oko puta.
Zapamtite, beru se samo vrhovi koprive, a ne cijela biljka. Koristite rukavice, pošto, iako je zdravo, kada kopriva ožari to mnogo boli.
Možete koristiti škare, a sakupljeno stavite u kesu. Kada je donesete kući, rasporedite je na nekoliko dana u šareni hlad da se osuši.
Osim za liječenje i jačanje imuniteta, kopriva se koristi i za pravljenje mnogih kulinarskih izazova, koji su tipični za bugarsku kuhinju.
Discussion about this post