U pitanju je 16 Stanivukovićevih najbližih suradnika, a radi se o iznosu koji je izdvojen za te pojedince uz njihove osnovne plate za 2021., 2022. godinu i u prvoj polovini prošle godine.
Dokument u koji je imao uvid CAPITAL pokazuje da je najveći iznos otišao za naknade za šefa kabineta gradonačelnika Vladimira Grujića u iznosu od 33.690 KM.
Grujić se uglavnom pojavljuje u javnosti kao dio pratnje gradonačelnika na događajima kojima nazoči Stanivuković i do sada nije imao značajnijih javnih istupa.
FOTO: Capital
Drugi najveći iznos naknada isplaćen je za savjetnika gradonačelnika Milada Šukalo u iznosu od 29.366 KM.
Milada Šukalo važi za nesuđenu zamjenicu gradonačelnika Banjaluke. Naime, grad nema imenovanog zamjenika gradonačelnika u ovom sazivu, a Šukalo je do sada bila jedini službeni prijedlog Stanivukovića za tu funkciju.
Njegov prijedlog, koji je on uputio na početku svog mandata Skupštini grada Banjaluka nije dobio podršku većine u Skupštini, koju predvodi SNSD. Nakon toga nije bilo novih pokušaja, a Stanivuković je uglavnom izjavljivao da je Šukalo „za njega zamjenica gradonačelnika“ te da ne planira da ide u nove pokušaje imenovanja kada „zna da odbornici neće odobriti njegov prijedlog za zamjenika“.
FOTO: Capital
Ostatak novca je raspoređen na naknade za savjetnike gradonačelnika/stručne savjetnika i to Siniše Štrbca (26.049 KM), Boriše Mandića (25.876 KM), Radivoja Majstorovića (24.680 KM), Božane Šljivar (24.443 KM).
Na listi se nalazi i šef odsjeka/stručni suradnik Vuk Višekruna (23.415 KM), šef odsjeka Jelena Kos (22.594 KM), stručni savjetnici Lazar Tasovac (23.177 KM) i Aleksandra Simić (22.374 KM), šefovi odsjeka Danijela Kajkut (21.948 KM) te Ljubiša Sladojević (20.467 KM), komunalni policajac Radislav Gojković (19.595 KM), referent Milica Stojisavljević (18.910 KM), gradski menadžer Bojan Kresojević (13.545 KM) te referent Aleksandar Čavića (8.848 KM).
FOTO: Capital
Ostala imena na ovom spisku su uglavnom deklarirani kao savjetnici ili šefovi odsjeka mada je većina njih u prethodnim godinama obavljala druge dužnosti. U većini slučajeva ovi suradnici su u praksi obavljali ulogu ovlaštenih potpisnika u resornim odjeljenjima i na taj način preuzimali uloge načelnika odjeljenja, koji u ovom sazivu nisu imenovani.
Podsjećamo, proračunska inspekcija Ministarstva financija RS je prošle godine utvrdila da naknade za 16 najbližih suradnika gradonačelnika Draška Stanivukovića nisu isplaćivane u skladu sa važećom odlukom Vlade RS koja regulira tu oblast, nakon čega mu je iz Vlade stigao nalog da ukine isplatu naknada za rad pod otežanim uvjetima za 15 najbližih suradnika, dok je jednom suradniku ostala uvećana plata.
Stanivuković je kasnije potvrdio da je zbog ovih uvećanja kažnjen sa 15.000 KM navodeći da je „kaznu platio od svojih para, a ne iz proračuna grada“.
CAPITAL: V. P.
Discussion about this post