Poljska stranka Ljevica predložila je dva zakona u cilju liberalizacije pobačaja, samo nekoliko dana nakon konstituirajuće sjednice novog saziva poljskog parlamenta.
Zastupnici stranke Ljevice u parlament su uputili dva zakonska prijedloga kojima bi se liberalizirale odredbe o pobačaju, izvijestila je Catholic News Agency (CNA).
Jedan od dva zakonska prijedloga predviđa legalizaciju pobačaja do 12. tjedna trudnoće, a drugim bi se ukinuli zakoni koji omogućuju kazneno gonjenje osoba koje pomažu u obavljanju ilegalnih pobačaja.
U Poljskoj je pobačaj zabranjen osim u iznimnim slučajevima
Ne može se predvidjeti hoće li ti prijedlozi biti usvojenu u noom sazivu parlamenta koja obuhvaća lijeve i centrističke stranke.
Zakoni koji su na snazi u Poljskoj zabranjuju svaku vrstu pobačaja osim kada je život majke ugrožen ili je trudnoća nastala kao posljedica nezakonite seksualne aktivnosti, poput silovanja ili incesta.
U Poljskoj žene koje učine pobačaj ne bivaju kazneno gonjene, ali svakome tko pomogne ženi u obavljanju pobačaja prijeti kazna do tri godine zatvora.
“Prava žena naš su prioritet”, navela je stranka Ljevice u objavi na mreži X, ranije poznatoj kao Twitter.
Izbori u listopadu doveli do preraspodjele snaga u parlamentu
Poljska desna koalicija na čelu sa strankom Pravo i pravda izgubila je 41 mandat na izborima u listopadu, čime je s 51 posto mandata spala na 42 posto.
Lijeve i centrističke stranke potpisale su sporazum o uspostavi koalicijske vlade. Ljevica je dio te koalicije, ali unutar nje ima relativno mali utjecaj. Ta je stranka na izborima dobila 26 zastupnika, 23 manje nego na prošlim izborima i time je njezin utjecaj gotovo prepolovljen.
Građansku koaliciju, koja dominira novom parlamentarnom većinom, predvodi Donald Tusk, koji je prošle godine najavio potporu legalizaciji pobačaja do 12 tjedana nakon začeća.
Legalizacija pobačaja ipak neizvjesna
Međutim, Treći put koji je također član parlamentarne većine, ne podržava plan legalizacije pobačaja . Iako koalicijski dogovor kritizira zabranu pobačaja, ondje je navedeno da bi se o tom pitanju trebalo odlučiti putem referenduma.
“To će biti važan korak u jačanju uloge građana u procesu donošenja zakona”, navodi se u izjavi koalicijskih partnera.
Tročlana parlamentarna većina ima gotovo 54 posto mjesta u parlamentu. Desna koalicija na čelu sa strankom Pravo i pravda ima oko 42 posto zastupničkih mjesta, a koalicija krajnje desnice, Konfederacija, Sloboda i neovisnost oko 4 posto zastupnika.
Discussion about this post