Sjednica odbora zakazana je za 20. travnja, a izvjestitelj Paulo Rangel pripremio je izvještaj sa šest poglavlja. Izvještaj se odnosi na: (ne)funkcionalnost institucija, proces pomirenja, reforme, vladavinu prava, ljudska prava te vanjsku politiku i sigurnost.
Također, u izvještaju se pored šest poglavlja navode i dva ključna problema za Bosnu i Hercegovinu zbog kojih država i dalje ne može ispuniti 14 prioriteta koje je propisala Europska komisija.
“Ključni problemi su blokada pregovora o reformi izbornog zakona u Federaciji Bosne i Hercegovine te bojkot i povlačenje iz državnih institucija rukovodstva iz RS-a. Svi politički akteri moraju se posvetiti izgradnji održive, prosperitetne i mirne budućnosti države. Neuspjesi u reformama izbornog zakona i povratku u institucije i dalje će ometati društveni, ekonomski i euroatlantski napredak što šteti i naporima za pomirenje i nesumnjivo doprinosi jačanju tenzija u zemlji i regiji”, navodi se u izvještaju.
Osim toga, navodi se kako sve dok situacija u zemlji ne bude dovoljno stabilna, dvije poluge međunarodne zajednice u BiH nastavit će svoj rad.
“Neophodno je osigurati nesmetano funkcioniranje dva međunarodno ovlaštena instrumenta za provođenje mira. To su vojna operacija EUFOR/ALTHEA i civilna izvršna vlast Ured visokog predstavnika. Izvjestitelj priznaje i pozdravlja ulogu EUFOR-a i naglašava važnost obnavljanja mandata u studenom 2022. godine”.
Discussion about this post