Tržištem žitarica i uljarica najviše dominiraju utjecaj jakog eura i izvještaj USDA. Odmah po objavljivanju srpanjskog izvještaja cijene na tržištu su doživjele promjene, najviše na američkim burzama. Europske su ih pratile.
Hoće li biti produžen žitni ugovor?
I dalje postoji strah da ugovor o crnomorskom koridoru neće biti produžen, iako je danas turski predsjednim Recep Tayyip Erdogan izjavio da je ruski predsjednik Vladimir Putin pristao na produženje. Neizvjesno je i kakvi će vremenski uvjeti biti u kolovozu. Očekuje se još veći obim izvoza ruske pšenice, a Vladimir Putin je najavio povlačenje iz sporazuma ako zahtjevi ne budu ispunjeni.
Europska unija pomaže Ujedinjenim narodima i Turskoj da se ugovor produži i poslije ponedjeljka, 17. srpnja.
Smanjena prognoza za žetvu pšenice u EU
Petak je donio promjene. Na pariškom Matifu cijena pšenice u 13:30 h je iznosila 232,75 eura/t. Porasla je i za kukuruz na 233,75 eura/t. Dok je cijena uljane repice nakon rasta sredinom tjedna pokazala smirivanje i pad na 471 euro/t. Raste i za palmino ulje, dok u SAD očekuju nastavak smanjenja površina pod uljanom repicom.
Najnovija prognoza za žetvu pšenice u Europskoj uniji je pokazala smanjenje od dva posto u odnosu na prošli mjesec i sada se očekuje prinos od 126,2 milijuna tona. Toplinski val pri kraju proizvodnje ubrzao je zrenje i zrna su slabije kumulirala rezervne tvari.
Na čikaškom CBoT-u cijena ove žitarice je porasla poslije pada za jedan posto i iznosi 205,40 eura/t. Za kukuruz je rasla za gotovo 8 posto, zbog straha od suše i sada iznosi 208,15 eura/t.
Povećana je prognoza prinosa u Brazilu. Za tonu soje trebalo je izdvojiti 496,88 eura.
Discussion about this post