Novo ljeto, stari problemi. Iako je počela berba domaćih lubenica, kojih ove godine ima u izobilju, na policama trgovina i na stolovima građana i dalje dominiraju uvozne lubenice. Dok kupujemo lubenice iz Turske, Grčke, Albanije i Sjeverne Makedonije, domaće lubenice čekaju svoje kupce, prenosi BHRT.
Da je lubenica u Semberiji ove godine dobro rodila, najbolje pokazuju prizori s bijeljinske veletržnice – prikolice prepune domaćih lubenica. Ipak, unatoč toj lijepoj slici, proizvođače dočekuju zabrinuta lica. Kako kažu, lubenice ima, ali je cijena niska.
“Kupaca ima jako malo. Sad je još rano, možda će kasnije doći, ali, što narod kaže, već je prodaja stala. Dobro je rodila, pa je ima mnogo – količinski je puno zasađeno. Ovi lobiji rade što hoće, i onda, što ćemo mi ovdje? Kad ti kupac dođe, on diktira cijenu, a ti što ćeš,” kazao je LJubiša Jeremić, proizvođač lubenica.
Kilogram lubenice u Semberiji trenutačno se prodaje po cijeni od 30 do 40 feninga. Mladi poljoprivrednik iz Crnjelova, Jovica Mitrović, ističe da je i ove godine najveći problem – prekomjerni uvoz.
“Nije baš dobro stanje. Ima malo više robe, ima i te uvozne robe, još nije sve prodano, tako da je cijena od 30 do 40 feninga. Može li to pokriti troškove proizvodnje? Troškove proizvodnje može pokriti do 30 feninga, a sve iznad toga je zarada,” kazao je Jovica Mitrović, proizvođač lubenica.
Vrijedni proizvođači na semberskim njivama suočavaju se i s velikim problemom pronalaska radne snage za zahtjevan posao berbe.
“Radne snage isto fali. Teško ju je naći – omladina to ne voli raditi. Ako treba, jednom će jesti, ali neće raditi, ne zanima ih. Ako se to vrijeme sada zadesilo, nema ni potražnje. Prije, u ovo vrijeme, telefoni su zvonili bez prestanka, stalno se tražila lubenica, tovarili su se šleperi. Sad nema toga ništa, sve je mrtvo, kao da nema naroda ovdje,” kazao je Đoko Kokanović, proizvođač lubenica.
Dok proizvođači razmišljaju o računici, suši, nevremenu, o tome koliko će uspjeti prodati i hoće li uspjeti pokriti troškove, kupce muči samo jedno pitanje – kako prepoznati zrelu i slatku lubenicu?
Discussion about this post