Proljetne ili polenske alergije, izazvane emitiranjem polena trava i drveća u zraku, manifestiraju se kod ljudi kroz začepljenost i curenje iz nosa, suzenje očiju i nadražaje grla praćene kašljem. Statistike pokazuju kako trećina populacije pati od polenskih alergija, a ovaj problem je sve prisutniji kod djece.
Prvi proljetni mjesec, kada je riječ o praksi Doma zdravlja u Tuzli, pokazuje blagi porast broja oboljelih građana od polenskih alergija u okviru višegodišnjeg prosjeka. Građani, koji se godinama bore sa polenskim alergijama, prvo sami posežu za adekvatnom terapijom.
“Nama se javljaju pacijenti, u ovom periodu najčešće, sa simptomima i znacima alergijskog rinitisa. Najprije pokušaju u kućnim uvjetima, sa različitim vidovima kapi, a kada ne ide onda se svakako jave na pregled i shodno zdravstvenom stanju, shodno fizikalnom nalazu, tada se pristupa eventualno oralnoj terapiji ili izmjeni prethodno korištene terapije u obliku kapi”, navodi dr. Mirsada Crnogorčević Pamukčić, pulmolog u Domu zdravlja Tuzla.
Zbog onečišćenja zraka u Tuzli i velikog prisustva štetnih čestica u zraku, posebno tokom zimskih mjeseci, građani ovog grada sve su manje imuni i na polenske alergije.
Porast alergijskih oboljenja kod djece
Također, zbog sve slabije izloženosti prirodnom okruženju i time postepenoj adapataciji na biljne alergene, ali i zbog kvaliteta hrane koju jedemo, u porastu je broj alergijskih oboljenja kod djece.
“Ne samo inhalatorni alergeni, mislim da tu nutritivni alergeni, odnosno ono što unosimo hranom, kako djeca tako i mi odrasli, ima velikih reperkusija na naše zdravlje”, ističe Crnogorčević Pamukčić.
Ljekari savjetuju da djeca trebaju što više boraviti u prirodi, a da je uz organsku prehranu uzimanje meda dobar način da se tijelo osnaži i samo bori protiv polenskih i drugih alergija.
Discussion about this post