Ministarstvo rada i socijalne politike Federacije BiH na čelu s ministrom Adnanom Delićem u konzultacijama i u kooperaciji s UNICEF-om i drugim relevantnim sudionicima otvorilo je proces propitivanja mogućnosti da Federacija implementira univerzalni dječji dodatak.
Ovakav univerzalni dječji dodatak podrazumijevao bi da svako dijete ima pravo na dječiji dodatak. Iz ministarstva podsjećaju da je pravo svakog djeteta na podršku i brigu države neupitno.
Međutim, trenutni Zakon o materijalnoj podršci porodicama s djecom predviđa dječiji dodatak kao mjeru borbe protiv siromaštva djece i usmjeren je prvenstveno na one obitelji koje su u teškoj ekonomskoj situaciji, zbog čega se pravo na dodatak ostvaruje uz prihodovni cenzus obitelji.
“To ne znači da kao društvo ne težimo širem obuhvatu i boljem modelu podrške za svu djecu i upravo kroz studiju o mogućnostima univerzalnog dječjeg dodatka nastojimo pronaći rješenja koja bi omogućila da dječji dodatak obuhvati ako ne svu djecu, onda barem što veći broj djece u Federaciji Bosne i Hercegovine”, naveli su iz ministarstva za Klix.ba.
Trenutno obuhvaća 62.077 djece
Provedene analize su se fokusirale na ključna pitanja prilagodbe postojećeg modela dječjeg dodatka na putu ka univerzalnom dječjem dodatku.
Dječji doplatak trenutno u Federaciji BiH nije univerzalno pravo, već se provjerava socijalni status, što znači da samo obitelji koje ispunjavaju uvjete mogu ostvariti pravo na doplatak.
Prema podacima za ožujak tekuće godine, dječji doplatak je obuhvatio 62.077 djece, dok je za ovu namjenu izdvojeno 15.668.435 KM. Povećanjem minimalne plaće, u siječnju ove godine povećan je i dječji dodatak na 190 KM.
“Kao što se vidi iz analize iskustava drugih zemalja, pored univerzalnog dječjeg dodatka, postoje i opcije kvazi univerzalnog dječjeg dodatka koji uključuju kriterij starosti djeteta, dohotka članova domaćinstva, tipa obitelji (samohrani roditelj i slično), broja djece u domaćinstvu, zdravstvenog stanja, ekonomske aktivnosti roditelja, itd. U principu modeli razvijeni u drugim zemljama predstavljaju neku vrstu kompromisa između univerzalnih vrijednosti, prioriteta politike, financijskih mogućnosti, s tim da je determiniran i povijesnim, kulturološkim, političkim, sociološkim i drugim okolnostima u zemlji”, naveli su iz ministarstva.
Naglašavaju iz ministarstva i da je analiza iskustava drugih pokazala da većina europskih zemalja teži univerzalnom ili 100 postotnom pokrivenošću dječjim dodatkom.
“Kako bi se oblikovao optimalni model za Federaciju BiH, pored iskustava drugih, analiziraju se i financijski troškovi različitih modela (kvazi)univerzalnog dječjeg doplatka, te se isti dovode u vezu s kapacitetom proračuna Federacije BiH i županijskim proračunima, zatim kapacitetima federalnih i drugih institucija i organizacija (kao što su centri za socijalni rad i općinske službe) vezano za administriranje pojedinih modela, itd. Na osnovu provedenih analiza i razrade različitih modela, izaći će se sa prijedlogom odgovarajućeg rješenja za FBiH”, kazali su iz ministarstva.
Alimentacijski fond
Iz ministarstva naglašavaju da univerzalni dječji dodatak smanjuje rizik od siromaštva, povećava pristup obrazovanju i zdravstvu, te dugoročno doprinosi jačanju ljudskog kapitala i ekonomske stabilnosti zemlje.
Ministarstvo rada i socijalne politike FBiH je prošle godine po prvi put uvelo novu vrstu podrške obiteljima u okviru natalitetnih politika – jednokratnu pomoć za svako novorođeno dijete u Federaciji BiH u iznosu od 1.000 KM po djetetu. Ovom podrškom obuhvaćeno je skoro 16.000 djece, za što je isplaćeno ukupno 16 milijuna KM, a program se nastavlja i ove godine.
Naglasili su također da su povećane naknade za roditelje njegovatelje sa 619 KM na 1.000 KM.
Izmjenama Zakona o materijalnoj podršci obiteljima s djecom omogućena je dodatna podrška obiteljima koje imaju djecu s invaliditetom prve kategorije tuđe njege, kao i djeci s malignim oboljenjima ukidanjem svih ograničenja po osnovu prihoda obitelji.
Također, intencija ministarstva je da se pokrene i Alimentacijski fond koji bi onda preuzeo isplatu alimentacija u slučajevima kada ih roditelji ne isplaćuju, čime bi se spriječilo da djeca bivaju taoci teških i visokokonfliktnih brakorazvodnih postupaka.
Ministarstvo će i ove godine izdvojiti 24 milijuna KM za jačanje socijalne zaštite.
“Naravno, ne smijemo zaboraviti ni novi Zakon o radu koji je u pripremi, a koji također predviđa olakšice za majke i roditelje u okviru radnog prava, kao što je, između ostaloga, dodatna zaštita za trudnice, porodilje i žene koje doje, pravo radnika-oca na roditeljsko odsustvo, te dodatno odsustvo za roditelje čija djeca kreću u prvi razred osnovne škole. Dopunjen je i institut neplaćenog odsustva za pružanje lične njege za radnike koji imaju status hranitelja” zaključili su iz ministarstva.
Discussion about this post