Najmanje 1,2 milijuna eura koje su vlasti Kuvajta donirale Veleposlanstvu BiH u toj državi misteriozno je nestalo. Donirani novac je, prema dokumentaciji koja je u posjedu Istraga.ba, nestajao u periodu od jula 2017. godine pa sve do kraja 2023. godine. U pitanju je novac koji je Kuvajt donirao Ambasadi BiH od 1994. godine. Sve do 2017. godine novac je doniran putem bankovnog računa, ali je, onda, odlukom tadašnjeg ambasadora BiH Mehmeda Halilovića (trenutno je savjetnik ministra Rame Isaka) donacija primana u kešu. Tom novcu se od tada gubi svaki trag.
O svemu ovome postoje zapisnici u Ministarstvu vanjskih poslova BiH i Predsjedništvu BiH. Tužiteljstvo BiH je otvorilo istragu. A evo šta je do sada otkrila Istraga.ba.
Od rujna2023. godine ambasador BiH u Kuvajtu je Nusret Čančar. Prema njegovom izvještaju od 21. ožujka 2024. godine, Veleposlanstvo BiH u Kuvajtu je zatečena u katastrofalnom stanju. Telefoni su bili isključeni zbog neplaćenih računa. Ukupan dug je iznosio oko 4677 eura. Ambasador Čančar je informirao Ministarstvo vanjskih poslova BiH o neplaćenim računima, ali mu je odgovoreno da “Ministarstvo neće platiti te račune jer su zastarjeli i ne postoji kompletna dokumentacija”.
“Rečeno mi je da preko Ministarstva vanjskih poslova Kuvajta uložim žalbu što sam i učinio. Tek 26. prosinca 2023. godine, uz nekoliko pismenih intervencija sam dobio sastanak kod pomoćnika ministra konzularna pitanja”, naveo je u svom izvještaju ambasador Čančar.
A onda – šok.
“Službenik MVP Kuvajta mi je rekao “da se čudi da nismo platili toliko telefonskih računa kad smo to mogli učiniti više puta iz financijskih sredstava koje MV Kuvajta donira Veleposlanstvu s ciljem pomoći njenom radu”. Bilo mi je neugodno”, piše veleposlanik Čančar u svojoj informaciji dostavljenoj Ministarstvu vanjskih poslova BiH.
Nakon ovog sastanka Veleposlanstvo BiH službeno od vlasti Kuvajta traži pregled svih donacija u posljednjih deset godina. No, umjesto odgovora, veleposlanik Čančar dobiva poziv iz Ministarstva vanjskih poslova Kuvajta. Sastanak je zakazan za 5. veljače.
“U blagajni Ministarstva vanjskih poslova Kuvajta me prima nižerangirani službenik po imenu Fuad Al Shamari sa još jednim službenikom koji se nije predstavio. Poslije kurtoazne dobrodošlice obavještavaju me da su oni pripremili dvije posljednje tranše financijske dotacije za Veleposlanstvo BiH u iznosu od 30 tisuća kuvajtskih dinara, prema tečaju tog dana oko 90 tisuća eura. Vidno iznenađen, pitam kojim povodom, a oni mi kažu da je to redovna dotacija prema odluci Ministarstva koja iznosi 5000 kuvajtskih dinara mjesečno, a oni isplaćuju za listopad, studeni i prosinac 2023. godine i siječanj, veljaču i ožujak 2024. godine”, obavještava veleposlanik Čančar zvaničnike u BiH.
Nakon što su ga identificirali i dali mu da potpiše potvrde o prijemu novca, bh. veleposlanik je očekivao da dobije ček.
“Ali jedan od njih donosi kesu s logom MVP Kuvajta i u nju stavlja dva paketa keša … Pokazuju mi novčanice bankarski upakirane u apoenima od 10 kuvajtskih dinara i kažu – to je to”, prepričao je u svom izvještaju ambasador BiH u Kuvajtu.
S tim novcem Čančar odlazi u Veleposlanstvo BiH. Doniranih 90 tisuća eura u kešu polaže na račun Veleposlanstva.
No, u tom trenutku se dešava još jedna čudna stvar. Prvi tajnik veleposlanstva BiH u Kuvajtu Bojan Jožanc naprasno daje otkaz i napušta Veleposlanstvo, odnosno Ministarstvo vanjskih poslova BiH. Veleposlanik Čančar počinje po arhivi pretraživati dokumentaciju. Zaključuje da je veći dio dokumentacije devastiran, ali pronalazi jedan dokument koji, zapravo, otkriva početak prevare.
“Veleposlanstvo BiH upućuje najljepše pozdrave Ministarstvu vanjskih poslova Države Kuvajt i ima čast obavijestiti vas da je prvi tajnik Veleposlanstva BiH u Državi Kuvajt, Bojan Jožanc, ovlašten da od Veleposlanstva prima novčana sredstva namijenjena Veleposlanstvu BiH od strane MVP Države Kuvajt”, navedeno je u dopisu koji je 11. lipnja 2017. godine Ministarstvu vanjskih poslova BiH poslao tadašnji veleposlanik BiH Mehmed Halilović.
Dakle, od lipnja 2017. godine sve do kraja 2023. godine Veleposlanstvo BiH u Kuvajtu je primalo donacije u iznosu od 15 tisuća eura mjesečno, u kešu. No, u Veleposlanstvu ne postoji nijedan trag da je novac polagan na račun ili da je korišten za druge poslove veleposlanstva. U tom periodu veleposlanici BiH su bili Mehmed Halilović i Sanjin Halimović.
Prije Halilovića i Halimovića veleposlanik BiH u Kuvajtu bio je Senahid Bristrić. On u razgovoru za Istraga.ba potvrđuje da je Kuvajt od 1994. godine, od uspostave Veleposlanstva BiH, donirao novac.
“Taj novac je uvijek polagan ili uplaćivan na račun Veleposlanstva i korišten je za službene poslove. Sjećam se da me je, nakon što je preuzeo funkciju veleposlanika u Kuvajtu, zvao veleposlanik Mehmed Halilović i pitao me šta sam ja radio s tim novcem. Nakon što sam mu objasnio i rekao da je taj novac koriste za funkcioniranje veleposlanstva, on mi je rekao da je bio na sastanku sa ljudima iz Kuvajta, te da su mu rekli da taj novac pripada veleposlaniku. Ja ne znam s kim je on razgovarao, ali znam da je godinama prije toga novac pripadao veleposlanstvu, a ne veleposlaniku”, kazao nam je bivši bh. veleposlanik u Kuvajtu Senahid Bristrić.
Mehmed Halilović, s druge strane, tvrdi da o tim parama nije razgovarao sa Senahidom Bristrićem. Ali na direktno pitanje – tko mu je dao suglasnost da potpiše akt kojim traži da donacije budu primane u kešu, a ne preko računa, počinje da se “ne sjeća”.
“Gdje su pare”, pitamo bivšeg veleposlanika Halilovića.
“Ne znam. Ja nisam uzimao. Samo sam kratko bio, nekih 7-8 mjeseci poslije toga. Ne sjećam se šta se događalo”, odgovorio je Halilović.
Kasnije će nam bivši veleposlanik, a današnji savjetnik Rame Isaka, poslati poruku u kojoj piše – “Poštovani, ja se ne sjećam da sam bilo šta potpisao”.
S druge strane, aktualni veleposlanik Nusret Čančar je o svemu obavijestio i istražne organe. SIPA je 6. prosinca prošle godine poslala obavijesti Veleposlanstvu BiH u Kuvajtu da veleposlanik Čančar, prilikom prvog dolaska u BiH dođe u SIPA-u i da izjavu u vezi sa “navodnim dugogodišnjim otuđivanjem novca iz Veleposlanstva u Kuvajtu”.
Istovremeno, Ministarstvo vanjskih poslova BiH formiralo je tročlanu komisiju koja je išla u Kuvajt da ispita sve ove navode. U Zapisniku Komisije (Đorđe Latinović, Mile Sadžak i Amir Čorbo) je navedeno da je veleposlanik Nusret Čančar kazao da je Veleposlanstvo BiH u Kuvajtu 11. lipnja 2017. godine poslala dopis Ministarstvu vanjskih poslova BiH koji se odnosi na preuzimanje doniranog novca. U tom trenutku veleposlanik BIH u Kuvajtu bio je Mehmed Halilović.
Discussion about this post