Sve je veći broj vlasnika M1 iMac računala koji prijavljuju pojavu istog problema sa zaslonom, sugerirajući da se radi o hardverskoj grešci s Appleove strane. Ono što je još gore je da je mnogim zahvaćenim strojevima, koji su prvi put stigli 2021., isteklo jamstvo, što znači da korisnici moraju platiti 600 do 700 USD za popravke izvan jamstvenog roka.
Prva izvješća da neki 24-inčni M1 iMac modeli imaju tamne vodoravne crte na svojim zaslonima pojavila su se prije više od godinu dana. Nejasno je koliko ih je pogođeno, iako se pritužbe pojavljuju na više internetskih foruma, uključujući Reddit i Appleove stranice za podršku .

Tamne linije ostaju na zaslonu čak i nakon ponovnog pokretanja višenamjenskog uređaja. Korisnici kažu da se problem ne pojavljuje na vanjskim zaslonima spojenim na iMac, što ukazuje na problem sa zaslonom, a ne na nešto što utječe na iGPU. Neki ljudi kažu da kut iMaca postaje nevjerojatno vruć nakon što se pojave crte.
Jedan pogođeni vlasnik rekao je da je kontaktirao Appleov tim za podršku u vezi s redovima. Tehničar im je rekao da je problem povezan sa savitljivim kabelom koji se nalazi na vrhu zaslona. Kabel mora izdržati napon od oko 50 V kada je svjetlina zaslona postavljena na visoku ili maksimalnu. Nakon nekog vremena, obično oko 2 godine, kabel počinje pregorjeti i degradirati na konektoru, uzrokujući kratke spojeve koji rezultiraju pojavom vodoravnih crnih linija.
To znači da čak i ako zamijenite zaslon, linije će se vjerojatno vratiti za nekoliko godina.
Korisnik sugerira da je problem greška u dizajnu, kvar u komponentama ili korištenje komponenti koje ne zadovoljavaju Appleove standarde.
Bilo je nekoliko pritužbi o istom problemu koji se pojavio u iMacu s M3, koji je objavljen tek u listopadu prošle godine. Moguće je da Apple nikada nije promijenio dizajn i da je problem još uvijek prisutan u najnovijem AiO-u.
Jedan je korisnik dobio besplatan popravak od Applea, iako se to čini kao iznimka jer drugi kažu da su morali platiti. Budući da je zahvaćeni M1 iMac sada van jamstva, oni koji nemaju AppleCare+ pokriće mogli bi morati platiti veliki račun.
Još u svibnju, John Ternus, voditelj hardverskog inženjeringa u Appleu, rekao je za kanal Tech Youtubera Marquesa Brownleea da se Apple više usredotočuje na izradu proizvoda koji nikada ne kvari nego na onaj koji nije super pouzdan, ali ga je lako popraviti. Well, that didn’t age well.
bajtbox
Discussion about this post