U sljedećih nekoliko dana očekuje se nastavak proizvodnje sirove nafte u Libiji, nakon ozbiljne političke i financijske krize povezane sa Središnjom bankom koja je paralizirala ovu sjevernoafričku državu, članicu naftnog kartela OPEC+. Libijski parlamentarni izvori rekli su za “Agenzia Nova” da će ispumpavanje nafte postupno ponovno početi od sutra, a potpuni povratak na operacije zakazan je za srijedu, 2. listopada. Nastavak proizvodnje, nakon otprilike mjesec dana prekida, omogućen je zahvaljujući rješenju spora oko imenovanja novog guvernera Središnje banke Libije, što je temeljni korak za prevladavanje slijepe ulice koja je pogodila nacionalni energetski sektor.
Libija je ponovno postala glavni dobavljač sirove nafte za Italiju, prema podacima Energetske unije za mobilnost (Unem). U prvom tromjesečju 2024. od ukupno oko 14,5 milijuna tona uvezene sirove nafte (-3,3 posto u odnosu na prethodnu godinu), 38,5 posto dolazi iz Afrike, pri čemu je samo Libija pokrivala 21 posto talijanskog uvoza, nadmašivši Kazahstan i Azerbajdžan, svaki s po 15 posto udjela. No politička kriza, koja je izbila u kolovozu, uzrokovala je nagli pad izvoza nafte, koji je u rujnu pao s više od milijun barela dnevno na samo 1. Pad koji je rezultat borbe za kontrolu nad Središnjom bankom između suparničkih uprava Tripolija, na zapadu, i Bengazija, na istoku zemlje. Napetosti su kulminirale obustavom naftnih aktivnosti na glavnim poljima u zemlji, s katastrofalnim posljedicama za libijsko gospodarstvo, koje uvelike ovisi o izvozu sirove nafte.
Prekretnica se dogodila 26. rujna, kada je misija Ujedinjenih naroda za potporu u Libiji (UNSMIL) omogućila potpisivanje sporazuma između predstavnika Zastupničkog doma i Visokog državnog vijeća za imenovanje novog guvernera Središnje banke. Naji Issa, direktor deviznog odjela, izabran je da vodi instituciju, dok je Marai u Barassiju, bivši pomoćnik guvernera, imenovan je zamjenikom. Prema izvorima “Nove”, većina libijskih frakcija podržava imenovanje g Naji Issa, čime je uklonjena jedna od glavnih prepreka ponovnom pokretanju proizvodnje nafte. Međutim, krhkost političkog konteksta ostavlja mnoge neizvjesnosti o budućnosti. Novo vodstvo središnje banke suočit će se s kompliciranim izazovima, uključujući formiranje novog Upravnog odbora i vraćanje povjerenja u financijske institucije. Privremeni šef UNSMIL-a, Stephanie Khoury, naglasio je važnost zaštite libijskih naftnih resursa od političkih napetosti. Tijekom ceremonije potpisivanja sporazuma, Khoury je dobio uvjeravanja od vlasti Bengazija u vezi s ponovnim otvaranjem naftnih polja i luka, ali je također upozorio da unutarnje podjele i vanjsko uplitanje i dalje predstavljaju značajnu prijetnju.
Discussion about this post