Proljeće nosi sa sobom javnozdravstvene rizike a ovo se posebno odnosi na pojavnost insekata, od kojih neki mogu biti prenosnici različitih oboljenja, prvenstveno krpelji, a i komarci.
Bliži se proljeće, a i sezona krpelja, koji predstavljaju veliku opasnost za naše kućne ljubimce. Ovo je godišnji period u kojem je pojavnost krpelja jako izražen, te se stoga preporučuju pojačane mjere i lične zaštite.
Veterinar Denis Čamo sa Veterinarskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu u razgovoru za portal Radiosarajevo.ba govorio o tome da li već trebamo pripaziti i pregledavati životinje nakon šetnje i šta raditi ako uočite krpelja na svom psu ili mački.
Proljeće nosi sa sobom javnozdravstvene rizike a ovo se posebno odnosi na pojavnost insekata, od kojih neki mogu biti prijenosnici različitih oboljenja, prvenstveno krpelji, a i komarci.
“Sezona krpelja već počela jer je temperatura dovoljno visoka. Možemo reći da su oni već aktivni, a aktivnost smo primijetili kroz to što već imamo oboljelih životinja od krpeljskih bolesti”, rekao je Čamo.
Veterinar je pojasnio da već duže vrijeme na tržištu se mogu naći kukice za skidanje krpelja kojima se oni na jednostavan način mogu skinuti. Međutim, ukoliko niste sigurni, bolje je da se obratite veterinaru.
Nakon što se skine krpelj potrebno ja posmatrati i pratiti ponašanje životinje. Ukoliko uočite bilo kakva odstupanja od normalnog ponašanja, potrebno je da se hitno obratite veterinaru. Među promjenama koje ukazuju na to da je životinji potrebna pomoć je promjena ponašanja, smanjenje aktivnosti, odbijanje vode ili hrane.
Krpeljke bolesti
Denis Čamo dalje je pojasnio da postoji veliki broj krpeljskih bolesti, a na našem području najzastupljenije su babezija (parazit koji parazitira u krvnim zrncama), bakterija anaplazma i borelija. Loša vijest je da vakcina za ove bolesti nema.
“Što se tiče vakcina, koliko je meni poznato, u ovom trenutku nemamo vakcinu ni protiv jedne od tih bolesti. Znam da je ranije bila vakcina protiv babezije. Međutim, ona nije pokazala dobru efikasnost tako da mislim da su je prestali uvoziti”, rekao je doktor.
Međutim, dobra stvar je da u posljednje vrijeme vlasnici kućnih ljubimaca, pogotovo pasa, postali su svjesniji opasnosti od zaraze nakon ujeda krpelja te sve više njih štite svoje ljubimce.
“Mogu da kažem da iz našeg iskustva, ne povećava se broj oboljelih životinja, već se i smanjuje upravo iz razloga što je svijest vlasnika na većem nivou”, istakao je Čamo.
Upozorenje
Veterinar je na kraju poslao važnu poruku svim vlasnicima kućnih ljubimaca da zaštitu od krpelja i drugih insekata ne bi trebali koristiti samo sezonski, to jeste na proljeće i jesen, već tokom cijele godine.
To je objasnio time što klimatske promjene utječu i na aktivnost insekata, pa i na krpelja koji su sada aktivni skoro 12 mjeseci u godini.
Discussion about this post